"Ronda" da się lubić…

/ /

"Ronda" da się lubić…

W związku z przybierającą na sile falą nieparlamentarnych komentarzy pojawiających się w rozmowach pod artykułami, redakcja podjęła decyzję o zamknięciu forum dyskusyjnego L-instruktora.
Istniejące posty zostaną zarchiwizowane, treść będzie możliwa do przeglądania, nie będzie jednak możliwości kontynuowania dyskusji.
Autor Wiadomość

Konto usunięte

Konto usunięte
31 maja 2014, 14:08

Panie Erdku, proszę przeczytać moje zapytanie do Ministerstwa, załączona jest tam grafika. Wygląda na to, że w Ministerstwie też nie odróżniają skrzyżowania z ruchem okrężnym od skrzyżowania o ruchu okrężnym. Ja uważam, że ta różnica to tylko Pański wymysł. W Szwedzi też nie czują takiej różnicy: https://www.google.pl/maps/@59.350155,18.005762,3a,75y,191.51h,61.25t/data=!3m4!1e1!3m2!1sI0nFuRYBVK6gR5Yl8MD_CQ!2e0?hl=pl i jeszcze jedno: https://www.google.pl/maps/@59.363906,18.01651,3a,75y,271.85h,89.59t/data=!3m4!1e1!3m2!1snGJdZhIXmpWRIL4dNszEGw!2e0?hl=pl Można by było tak bez końca.

Konto usunięte

Konto usunięte
31 maja 2014, 14:23

Również uważam, że zmiana pasa na obwiedni jest dość trudna i problemowa, jednak jak ktoś decyduje się na zjazd z wewnętrznego pasa powinien być świadomy, że przecinając pas zewnętrzny może spowodować kolizję. Dlatego uważam, że wielopasmowe ronda klasyczne są niebezpieczne. Tylko upór niektórych specjalistów starszej daty, gdzie tłumaczono zasady poruszania się po rondzie, prostując je, nie pozwala na wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań. Po przerobieniu rond klasycznych w Słupsku nie słyszałem o żadnym zdarzeniu, wcześniej było nawet kilka dziennie.

Konto usunięte

Konto usunięte
31 maja 2014, 21:22

Autor artykułu twierdzi: CYTAT(((( Z formalno-prawnego punktu widzenia nie ma bezwzględnego obowiązku sygnalizowania zjazdu z ronda, gdyż nie jest to zmiana kierunku jazdy a jedynie zmiana kierunku ruchu.))))/CYTAT Pytam? Gdzie w PoRD znajdę rozróżnienie na zmianę kierunku jazdy i zmianę kierunku ruchu? Czym się to różni ?? Podobno jest jakaś istotna różnica, tylko jaka ?????? O co to chodzi ??

Konto usunięte

Konto usunięte
31 maja 2014, 21:41

Nie słucha Pan co się do Pana mówi, bo obala to Pana oczekiwania. Nikt nie zabrania pomalować ronda w strzałki, turbiny i spirale. Gdy ronda maja mieć większą przepustowość lub mają nierównomiernie obciążone wloty trzeba to zrobić. Nie buduje się wtedy rond z okrężną organizacją ruchu lecz właśnie z klasyczną kierunkową. Chcecie mieć takie ronda, to miejcie, ale nie znakujcie ich znakami C-12, bo to inny rodzaj organizacji ruchu. Rondo to rodzaj skrzyżowania z ruchem okrężnym dookoła wyspy, na którym ruch okrężny może odbywać się KLASYCZNIE KIERUNKOWO, lub gdy postawimy na wlotach znaki C-12, OKRĘŻNIE, BEZ WYBIERANIA KIERUNKU. Postawi Pan na swoim słupskim rondzie znak C-12 ze znakiem D-1, gdy jeden z kierunków będzie drogą główną ze strzałkami na pasach, itd? A na innych wlotach postawi Pan z A-7 znaki C-12.? Przecież to to samo rondo! TERAZ JUŻ PAN WIDZI, ŻE JEST INACZEJ ZORGANIZOWANE NIŻ OKRĘŻNIE?

Konto usunięte

Konto usunięte
31 maja 2014, 22:15

Co mi Pan pokazał? Normalne okrężnie zorganizowane skrzyżowania ze znakami C-12. Są tu strzałki kierunkowe? Ma Pan tu swoich Szwedów http://www.korkort.se/rondell/ i ruch okrężny nakazany znakami C-12. Na samym wstępie tłumaczą, że rondo (RONDELL) oznakowane znakami (naszymi) C-12 to skrzyżowanie na którego jezdni obowiązuje ruch okrężny (CIRKULATIONSPLATS). Na wjeździe nie sygnalizuje się kierunku. Zjazd z prawego pasa. Nie wolno zajechać drogi jadącemu okrężnie prawym pasem. Niczego nie wymyśliłem. Tu też rondo, bez wątpienia z ruchem okrężnym dookoła wyspy, ale nie jest wyszczególnionym w ustawie "skrzyżowaniem o ruchu okrężnym", bo jest zorganizowane kierunkowo ze strzałkami. Nikomu nie przyszło więc do głowy stawianie znaków C-12. https://www.google.pl/maps/@51.211725,4.495262,3a,75y,277.2h,90.12t/data=!3m4!1e1!3m2!1sQiZZPtjTYybs298-Vv0A2g!2e0?hl=pl

Konto usunięte

Konto usunięte
31 maja 2014, 22:34

Jak Pan przeinacza, aby tylko było tak jak Pan myśli. Oni, w odróżnieniu od Pana, rozróżniają, ale nie wiedzą która szkoła jest właściwa. Było spotkanie w MI w 2005 roku i niczego nie ustalili, bo każdy dyskutant miał inne zdanie. Ich eksperci myślą tak jak Próchniewicz, a może jak Drexler, albo jak Leśnieski, a może jak ci ze słupskiej policji, a może jak ci ze stołecznej, mający wg Pana miej oleju od słupskiego komendanta. Czy odpowiedzieli Panu, że: Na "skrzyżowaniu o ruchu okrężnym" nakazanym znakami nakazu C-12 "ruch okrężny" należy ....., albo : Na przedstawionym szkicu pojazd poruszający się pasem zewnętrznym na rondzie oznakowanym znakami C-12 "ruch okrężny", porusza się .... Nie !!!! Napisali Panu, że na skrzyżowaniu z ruchem okrężnym (każde rondo) należy jechać zgodnie z organizacją ruchu nakazaną znakami. A Pan się cieszy i wyciąga błędne wnioski!

Konto usunięte

Konto usunięte
31 maja 2014, 22:59

Leszek DrugiMiałem na myśli średnie ronda, które określiłem - cytat - "tak małe". Na przykład takie rondo http://goo.gl/maps/mXyZR To Krakowskie rondo nie jest takie małe, nie wiem jaką trzeba mieć wadę wzroku żeby nie widzieć jadących zewnętrznym pasem pojazdów. Nie szukajmy dziury w całym, na pewno lepszym rozwiązaniem jest układ taki jak np na rondzie Kocmyrzowskim ale dobrze wyszkoleni przez instruktorów przyszli kierowcy nie powinni mieć problemów tez z takimi klasycznymi rondami. Pozdrawiam

Konto usunięte

Konto usunięte
1 czerwca 2014, 00:41

Panie kopan. Wg ustawy zmiana kierunku jazdy to skręt w lewo, w prawo lub zawracanie. Zmiana kierunku ruchu, to zmiana kierunku wynikająca z geometrii drogi, jak np. z prostoliniowego na krzywoliniowy (po okręgu na rondzie lub po łukach na krętej drodze). Inaczej. Zmiana kierunku ruchu wynikająca z geometrii drogi nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu art. 22 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Autor jest tak denny, że aż żal. Zjazd z każdego ze zjazdów na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym, czyli na oznakowanym znakami C-12, jest skrętem w prawo, więc jest zmianą kierunku jazdy.

Konto usunięte

Konto usunięte
1 czerwca 2014, 08:19

Jacek KaźmierskiRównież uważam, że zmiana pasa na obwiedni jest dość trudna i problemowa, jednak jak ktoś decyduje się na zjazd z wewnętrznego pasa powinien być świadomy, że przecinając pas zewnętrzny może spowodować kolizję.Według mnie traktowanie przecinania pasa ruchu jako zmianę pasa ruchu jest mocno stereotypowe a niestety mocno zakorzenione w świadomości - zwłaszcza policji "orzekającej winę" na miejscu zdarzenia. Jakoś zapomina się, że zarówno skręcanie w lewo z prawego pasa ruchu jak też nieustąpienie pierwszeństwa w związku ze znakiem C-12 i A-7, stanowi na 'rondzie' naganne zachowanie w świetle obowiązujących przepisów. Ja byłbym tutaj bardzo ostrożny przy typowaniu osoby "powodującej kolizję" aczkolwiek wychodziłbym z założenia zawartego w poprzednim zdaniu a dopiero później analizował inne czynniki współodpowiedzialne za zdarzenie drogowe.

Konto usunięte

Konto usunięte
1 czerwca 2014, 08:24

kopanGdzie w PoRD znajdę rozróżnienie na zmianę kierunku jazdy i zmianę kierunku ruchu? Czym się to różni ?? Przeczytaj definicję ustąpienia pierwszeństwa. Wyciągnij wnioski, czy mowa w niej o zmianie kierunku jazdy czy ruchu jako warunek nieustąpienia pierwszeństwa. Zadałeś pytanie sensowne, ale w 1000 znakach ciężko będzie udzielić dobrej odpowiedzi. Kierunek ruchu / ruch zawsze jest określeniem ogólniejszym niż kierunek jazdy / jazda, co nie znaczy że w pewnych aspektach znaczenia te się pokrywają w kontekście praktycznym.

Konto usunięte

Konto usunięte
1 czerwca 2014, 12:46

https://docs.google.com/drawings/d/1nWf7lp5t5mSHws72AYBpjsqUMH-k0ejxYHZIHBq8p_I/edit?usp=sharing

Konto usunięte

Konto usunięte
1 czerwca 2014, 15:45

Pewnie że zmiana kierunku ruchu jest pojęciem szerszym niż zmiana kierunku jazdy. Np. kolumna pieszych może zmieniać kierunek ruchu, ruch pojazdu może być w bok. Tylko że autor artykułu stwierdził że zjeżdżając z ronda nie zmienia się kierunku jazdy , a zmienia się kierunek ruchu. Tylko nie pisze skąd takie wnioski ? Według mnie konkretna zmiana kierunku jazdy jest tożsama ze zmianą kierunku ruchu. Zjeżdżając z ronda albo się zmienia kierunek jazdy/ruchu albo nie ma zmiany kierunku jazdy/ruchu. Nie istnieje zależność podana przez autora. Nie ma zmiany kierunku jazdy ale jest zmiana kierunku ruchu !!

Konto usunięte

Konto usunięte
1 czerwca 2014, 16:20

Weźmy omijanie przeszkody na jezdni. Jechaliśmy ustalonym torem w przybliżeniu równoległym do krawężnika. Aby nie wjechać w przeszkodę odbijamy w lewo - być może zmieniamy nawet pas ruchu. Następnie korygujemy pozycję pojazdu względem drogi(której nie opuściliśmy) do trajektorii początkowej. Czy PoRD pozwala zinterpretować taki manewr jako zmianę kierunku jazdy? Nie sądzę :-) Podobnie z omijaniem wysepki/wyspy z właściwej strony - kierunek podany na znaku. Weźmy jeszcze przykład kierunku ruchu na drodze jednokierunkowej - również wskazany na znaku. W końcu rozpatrzmy kierunek ruchu prawostronnego - możliwe blisko prawej krawędzi jezdni. Czym jest skręcanie na skrzyżowaniu, wynika ze znaków na jego wlocie: F-10, F-11, P-8x. W przypadku ich braku obowiązuje ogólne postrzeganie kierunków, o jakich mowa w Art. 25.1..

Konto usunięte

Konto usunięte
1 czerwca 2014, 17:53

A to ciekawe: CYTAT(((Czym jest skręcanie na skrzyżowaniu, wynika ze znaków na jego wlocie: F-10, F-11, P-8x. W przypadku ich braku obowiązuje ogólne postrzeganie kierunków, o jakich mowa w Art. 25.1..)))/CYTAT Czyli tak: jak skręcam w lewo i mam strzałki kierunkowe to zmieniam kierunek JAZDY, ale jak skręcam w lewo i brak znaków to zmieniam kierunek RUCHU !!! No bo art. 25.1 , a ten art. jest w dziale przecinanie się kierunków ruchu ??? Czyli jak omijasz przeszkodę to zmieniasz kierunek ruchu ? No bo według Ciebie ciężko to nazwać zmianą kierunku jazdy, ale łatwo nazwać zmianą kierunku ruchu. Tylko że na drodze jednokierunkowej jest inaczej. Bo: (((((§ 44.1. Znak D-3 "droga jednokierunkowa" oznacza początek lub kontynuację drogi lub jezdni, na której ruch odbywa się w jednym kierunku.))) Czyli na takiej drodze,m jak omijasz przeszkodę to zmieniasz kierunek ruchu ----- śmiech na sali.

Konto usunięte

Konto usunięte
1 czerwca 2014, 23:25

O , widzę ,że kopan znowu w formie i wypisuje niesamowite teorie. Jeśli dla ciebie-> ruch odbywa sie w kierunku=kierunek ruchu to ja przepraszam. A jak nie ma znaków F-10 i P-8x , które w sumie są stawiane dla odpornych to stosuje sie Art 22.2 Nasypali trochę piachu na środku powierzchni skrzyżowania i już problem.

Konto usunięte

Konto usunięte
2 czerwca 2014, 16:46

Panie Erdku, czyli wnioskuję, że moje przykłady są nie ok. a Pańskie OK. Dla mnie są to dwie odmienne organizację ruchu. Z Pańskich wypowiedzi wynika, że rondo z C12 powinno być tylko klasyczne czyli takie gdzie pasy biegną wzdłuż wyspy, skoro my Polacy się nie znamy na rzeczy, to pokazałem Panu, że nie tylko my, na tych przykładach widać, że nie tylko w Polsce stosuje się odmienne organizację na skrzyżowaniach oznaczonych C12, które raczej nie potwierdzają Pańskich preferencji.

Konto usunięte

Konto usunięte
2 czerwca 2014, 16:59

Panie Erdku jeżeli ma Pan wątpliwości co do kwalifikacji naszego Komendanta, proszę podobne pytanie zadać w Biurze Prewencji Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji. Mógłbym zrobić to sam, ale pewnie będzie znowu, że nie potrafię czytać lub pisać. Proszę spytać czy na skrzyżowaniu oznaczonym C12 można skręcać zajmując prawy pas przed skrzyżowaniem? Jeżeli Pan potrzebuje kontaktu służę pomocą. Co do tego nieszczęsnego filmiku jaki Pan przywołał moje stanowisko jest takie: http://www.zyciekalisza.pl/?str=116&id=86258 Czyli moim zdaniem sprawcą była Pani co nie znaczy, że kierowca autobusu jest czysty jak łza. Osobiście uważam, że Pani mogła by sprawę nawet wygrać.

Konto usunięte

Konto usunięte
2 czerwca 2014, 17:00

skręcać w lewo (oczywiście) zajmując prawy pas przed skrzyżowaniem.

Konto usunięte

Konto usunięte
2 czerwca 2014, 18:16

Kopan, napisałeś tak: "Czyli na takiej drodze,m jak omijasz przeszkodę to zmieniasz kierunek ruchu ----- śmiech na sali." Nie wiem czy ten 'śmiech na sali' to ironia 200-stu Kopanów na sali czy obiektywny pewnik. Zastanów się, czy dojdzie do nieustąpienia pierwszeństwa wtedy, gdy kierunek ruchu zmienisz (odRUCHEM ratującym pasażera lub siebie) jednocześnie nie zmieniając pasa ruchu? Chyba trywializujesz temat kierunku ruchu / jazdy. Na prawdę. Bo widzisz... jeśli wszystko z głową w porządku, to głowa uzna, że istnieje w PoRD WIELE kontekstów, w jakich użycie określeń ruch/kierunek ruchu ma sens. Wychwycić ten sens to np. dojść do wniosku, co oznacza strzałka na znaku D-3. Albo znajdując się na przejściu dla pieszych, znajdujesz się też na drodze, jezdni, pasie ruchu, skrzyżowaniu... Wybrać właściwy kontekst.

Konto usunięte

Konto usunięte
2 czerwca 2014, 19:48

Panie Erdku nie tylko ja nie podzielam pańskich poglądów dotyczących oznakowania rond C12, kilka przykładów. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że Pańskim zdaniem wszyscy organizatorzy ruchu nie znają się na rzeczy, ale proszę popatrzeć czy wszędzie trzeba usunąć C12 skoro ta organizacja się sprawdza? Usuwając C12 uzyskamy trudny do ogarnięcia kociokwik. https://www.google.pl/maps/@54.201354,16.197754,3a,75y,69.71h,64.01t/data=!3m4!1e1!3m2!1sXJy5ROgrOuqsiYj5gkpGLg!2e0?hl=pl

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.