"Drugi wyrok"
Istniejące posty zostaną zarchiwizowane, treść będzie możliwa do przeglądania, nie będzie jednak możliwości kontynuowania dyskusji.
Konto usunięte
możemy dyskutować na temat przepisów, ale Twoje zdanie o utrudnianiu ruchu według mnie jest nieco błędne, bo utrudnianie ruchu nie zależy od tego gdzie jedziesz, ale jak jedziesz. natomiast jeżeli chodzi o moją ucieczkę w przypadek ciężarówki wynika z tego, że przepisy dotyczą WSZYSTKICH użytkowników, a czasem o tym zapominamy. mogę wspomnieć o ciągnikach rolniczych, o maszynach wolnobieżnych, kolejkach turystycznych, czy choćby o skręcie w lewo jak ma prawidłowo wykonać na dużym SoRO kolumna pieszych?
Konto usunięte
Robert ProkopiukTak, jest inaczej. Wjeżdżając na SoRO nie ma możliwości jazdy w JEDNYM kierunku. Dobrze się rozumiemy. właśnie się nie rozumiemy. znak C12 oznacza nakaz jazdy we WSKAZANYM kierunku, a nie dowolnym. Art. 22 przytoczony przez Ciebie mówi o "jazda wyłącznie w jednym kierunku", czy "jazda we wskazanym kierunku" i "wyłącznie jednym kierunku" to to samo, czy nie i dalczego?
Konto usunięte
Wskaż mi w paragrafie 36 coś o nakazie czy kierunku jazdy. I napisz jaki to kierunek.Może na wprost ? Co do utrudnienia jazdy. Skrzyżowanie nie służy do wyładowywania swojej frustracji tylko do przejechania w określonym kierunku. Swego czasu ludzie blokowali drogi przechodząc przez PdP tam i z powrotem.Niby zgodnie z przepisami( w przeciwieństwie do twojego kręcenia w kółko pasem zewnętrznym) ale...
Konto usunięte
Cyryl Art. 22 przytoczony przez Ciebie mówi o "jazda wyłącznie w jednym kierunku", czy "jazda we wskazanym kierunku" i "wyłącznie jednym kierunku" to to samo, czy nie i dalczego?Art 22 traktuje o zmianie kierunku jazdy jak wnosi tytuł artykułu. Zmiana kierunku jazdy w lewo lub w prawo ewentualnie zawracanie. Natomiast ruch odbywający się w kierunku wskazanym... to nie nakaz jazdy. To bzdura. Dlaczego ? Rondo turbinowe powinno Ci dać odpowiedź ze znakami F-10na wlotach.
Konto usunięte
Cyryl właśnie się nie rozumiemy. znak C12 oznacza nakaz jazdyW takim układzie faktycznie sie nie rozumiemy. Tzn ja nie rozumiem, skąd ten nakaz jazdy.
Konto usunięte
Robert Prokopiuk...Skrzyżowanie nie służy do wyładowywania swojej frustracji tylko do przejechania w określonym kierunku... nie bardzo się rozumiemy, ja przyczyny podałem w sposób zabawowy, ale wyobraź sobie, że jedziesz, gdzieś gdzie nie znasz dobrze drogi, zamierzasz pojechać tym, czy innym zjazdem, ale przegapiłeś go. więc robisz jeszcze jedno kółko, aby zjechać właściwie. i nie dotyczy to SoRO turbinowego. poza tym nie ma zakazu jazdy SoRO wielokrotnie, więc przyczyny nie muszą być. tak tylko napisałem. czy ruch we wskazanym kierunku, to nie nakaz jazdy? no właśnie, nie jestem do końca przekonany. bo do jakiej grupy znaków należy C-12? jeżeli mam punkt centralny MUSZĘ objeżdżać w sposób wskazany na znaku, to czym to jest: propozycją? jeżeli nie mogę z niej zrezygnować?
Konto usunięte
Przegapienie, a jazda po kłótni z żoną to dwie różne sprawy. Raz przegapisz..trudno. Ale jak zdarzy się to kilka razy to zaczyna być podejrzane. czy tak samo będziesz się tłumaczył,że przegapiłeś sygnał czerwony czy znaki dotyczące pierwszeństwa zakazu wjazdu ? Ale jest coś o utrudnianiu ruchu, a takie zachowanie po kłotni ewidentnie pod to podpada.
Konto usunięte
Cyryl czy ruch we wskazanym kierunku, to nie nakaz jazdy? no właśnie, nie jestem do końca przekonany. bo do jakiej grupy znaków należy C-12? jeżeli mam punkt centralny MUSZĘ objeżdżać w sposób wskazany na znaku, to czym to jest: propozycją? jeżeli nie mogę z niej zrezygnować?Nie. Jest dokładnie napisane co oznacza C-12 ruch odbywa się wokół wyspy. A przejeżdżając przez takie skrzyżowanie z właściwej strony możesz zmienić bądź nie kierunek JAZDY. Dla zrozumienia tego fenomenu zawsze polecam ronda turbinowe z F-10 skoro Art 22 powoduje wątpliwości. Lubię adwersarzom podawać przykład skrzyżowania , gdzie jest postawione T-18 i F-10. Też MUSISZ się zastosować do T-18 bo wylądujesz na chodniku pomimo iż kierunek jazdy jest na wprost. Nie każdy ruch kierownicą przebieg drogi jest zmianą kierunku jazdy,
Konto usunięte
Panie Cyrylu. Polemika o kolorach ze ślepym to bełkot. Tak samo wygląda wasza wymiana poglądów. Pan rozumie, że rondo na którym pasy ruchu, które są podłużnymi pasami jezdni, a jezdnia częścią drogi, biegną tak jak to pokazuje znak NAKAZU C-12, czyli okrężnie, to nie to samo co skrzyżowanie równorzędne dwóch dróg z wysepką leżącą w całości na wspólnej powierzchni przecinających się dróg. Jak jechać? Zgodnie z zasadami ruchu opisanymi Kodeksem drogowym właściwie co do miejsca na drodze i jego oznakowania. Na kontynencie europejskim skrzyżowania dróg z wyspą środkową mogą być organizowane także wprost wg ogólnych zasad ruchu. Pomysł polega na tym, że na tzw. nowoczesnych rondach (odśrodkowe, spiralne i powstałe w 2000 roku w Holandii tzw. turbinowe) podporządkowane są wszystkie wloty, co samo w sobie zaprzecza, że pod względem zasad ruchu jest to w całości nadal jedno "klasyczne" skrzyżowanie z wysepką na środku. Jak jechać? Zgodnie z zasadami ruchu opisanymi Kodeksem drogowym właściwie co do miejsca na drodze i jego oznakowania. I tak przy okazji. To nie jazda krętą drogą po sekwencji zakrętów, a skręt w lewo lub w prawo z drogi którą się porusza kierujący w celu wjazdu na inną drogę lub na przydrożną nieruchomość jest opisaną w art. 22 ustawy p.r.d. zmianą kierunku jazdy, co potwierdza art. 16 Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym.
Konto usunięte
Robert Prokopiuk...Raz przegapisz..trudno. Ale jak zdarzy się to kilka razy to zaczyna być podejrzane. czy tak samo będziesz się tłumaczył,że przegapiłeś sygnał czerwony czy znaki dotyczące pierwszeństwa zakazu wjazdu ?... zacznijmy od tego, że ja nie zajmuję żadnej strony. dla mnie nie ma jasnych przepisów, więc mam wątpliwości. to co tu napisałeś nie można porównywać, bo przejechanie czerwonego, to złamanie przepisów, przegapienie zielonego, to zatrzymanie się na skrzyżowaniu, gdy warunki pozwalają na jazdę. udzielenie pierwszeństwa wtedy gdy Ty masz to jest zabranie pierwszeństwa tym za sobą, a nie jesteś osobą uprawnioną do kierowania ruchem. te zachowania są wzbronione, ale gdzie jest zabronione jeżdżenie po SoRO wielokrotnie. dlaczego dwukrotna jazda po takim skrzyżowaniu ma być podejrzana? ten mój przykład kłótni z żoną przypomina skecz pt. Sęk z kabaretu Dudek.
Konto usunięte
Jest napisane o utrudnianiu ruchu. Chcesz mieć opisaną każdą sytuację drogową ? Pomylisz się to ostrożnie próbujesz naprawić swój błąd i jednak zjechać. A nie kręcisz w kółko.Co do nakazu jazdy... ruch prawostronny też Ci nakazuje jechać możliwie blisko prawej w takim samym stopniu jak C-12 wskazuje iż ruch odbywa się w kierunku..i tak samo, podejrzewam,że nie masz problemów ze zmianą kierunku jazdy.
Konto usunięte
OBSERWATOREXPanie Cyrylu. Polemika o kolorach ze ślepym to bełkot. Tak samo wygląda wasza wymiana poglądów. .Cieszę się z twojej samokrytyki. A teraz naucz się czytać ze zrozumieniem. Paragraf 36 traktuje o skrzyżowaniu a nie o drodze. Dawno ciebie nie było...prąd w Tworkach znowu dali ?
Konto usunięte
w dalszym ciągu się nie rozumiemy: nie są istotne motywy dlaczego jeżdżę w kółko po SoRO. nie ma takiego zakazu, więc mogę jeździć choćby cały dzień, a mogę to zrobić tak aby nie utrudniać ruchu i nie muszę się tłumaczyć nikomu dlaczego, a to że może być to podejrzane dla kogoś, to już tego kogoś problem. jeżeli mam ochotę, to mogę jeździć z Wrocławia do Oleśnicy 30 razy dziennie, bez sensu, podejrzane, ale nie zakazane. i myślę, że temat motywu możemy zamknąć. druga sprawa: C-12 nie "wskazuje", ale oznacza, że ruch na skrzyżowaniu odbywa się we wskazanym kierunku. i tutaj mam wątpliwości. jeżeli mamy znak E-1, który nam wskazuje kierunek na miejscowość A i kierunek na miejscowość B, jednak wybór należy do kierującego, nie ma zakazu jazdy w tym czy innym kierunku. natomiast C-12: ruch odbywa się we wskazanym kierunku, czyli w innym jest zakazany, co wynika z funkcji tego znaku - znaku nakazu.
Konto usunięte
Ale upierasz się z tym brakiem zakazu. Czy na C-2 pojedziesz prosto bo nie ma zakazu ? Tu nie piszemy ,że sobie gdzieś jeździsz tylko o tym,że pętasz się w kółko w miejscu, które służy do zmiany bądź nie kierunku jazdy i swoją uporczywą jazdą pasem zewnętrznym nie dość ,że łamiesz Art 22 to jeszcze utrudniasz ruch..tak samo jak wspomniani piesi chodzący w kółko po PdP TY mi E-1 a ja Ci Art 16...nie masz wyboru a dalej możesz zmienić kierunek jazdy jeśli masz takie życzenia. Dyspozycja znaku C-12 nie zabrania Ci zmienić kierunku jazdy w lewo w prawo , zawrócić ..jedyny warunek abyś zmieniał ten kierunek jazdy objeżdżając wyspę w kierunku wskazanym na znaku. Nie wiem w czym problem, Dalej możesz pojechac w punkt A lub B.
Konto usunięte
Nie jestem fanem pana Prokopiuka, ale tu ma w pelni racje i dosc sensownie nawet to wyjasnia.
Konto usunięte
Robert Prokopiuk...1. tylko o tym,że pętasz się w kółko w miejscu...2. Dyspozycja znaku C-12 nie zabrania Ci zmienić kierunku jazdy w lewo w prawo... 1. myślałem, że mamy to za sobą, ale jeszcze raz: to gdzie jadę i jakie są moje motywy to moja sprawa, płacę podatek drogowy i mogę korzystać z drogi zgodnie z przepisami. rozumując w Twój sposób można również to samo zarzucić wszystkim pojazdom nauki jazdy, bo jeżdżą bez celu, bez sensu i jest to podejrzane. 2. jak mam zmienić kierunek jazdy jeżeli znak C-12 znaczy, czytuję: "oznacza, że na skrzyżowaniu ruch odbywa się dookoła wyspy lub placu W KIERUNKU WSKAZANYM NA ZANKU". więc z jednej strony mam narzucony kierunek przez znak, z drugiej Ty piszesz, że mogę zmienić kierunek na inny niż pokazany na znaku. tutaj są moje wątpliwości.
Konto usunięte
1. Ale nie w kółko na skrzyżowaniu pasem zewnętrznym.2. Masz narzucony nie kierunek jazdy a przejazd przez skrzyżowanie w taki sposób, aby mieć wyspę po odpowiedniej stronie w czasie skrętu w prawo, jazdy na wprost, skrętu w lewo czy zawracania. Nie pisze o zmianie kierunku w dodatku jazdy wskazanym na znaku, ponieważ C-12 nie ma nic wspólnego z kierunkiem jazdy i jego zmianą. Tak samo jak ruch prawostronny. Dlatego oprócz przykładu z rondami turbinowymi podaję przykład z ruchem prawo i lewo stronnym. Jadę na wprost przez skrzyżowanie raz z jednej strony raz z drugiej strony wyspy a zaś zajechałem w to samo miejsce..a te "kierunki jazdy" wynikające z C-12 są od siebie odmienne o 180 stopni.
Konto usunięte
Panie CYRYL. Dochodzimy wreszcie do sedna sprawy i przyczyny niekończących się dyskusji. Dla pańskiego oponenta i egzaminatorów WORD "ruch okrężny" to objeżdżanie wyspy środkowej będące skręcaniem w lewo (art. 22 p.r.d.) przy krawędzi wyspy środkowej z włączonym lewym kierunkowskazem, czyli tak jak gdyby obiekt typu RONDO był w całości jednym "klasycznym" skrzyżowaniem równorzędnym dwóch dróg z wysepką leżącą w całości na środku wspólnych powierzchni krzyżujących się pod katem dwóch dróg, na której nie postawiono znaków C-9 lub C-1 lecz zamiast nich odpowiadający im znak C-12 wskazujący jedynie z której strony tej środkowej wyspy należy jechać w prawo, w lewo lub na wprost do przeciwległego wylotu. Czyni się to tylko po to by kierujący nie pojechał "pod prąd". NOWOCZESNE RONDO różni się od tego "klasycznego" skrzyżowania tylko tym, że ma podporządkowane wszystkie wloty, więc znak C-12 stoi na tych wlotach w towarzystwie znaków A-7, i co ważne, niezależnie od przebiegu pasów ruchu na tych obiektach. Dla wyznawców tej niestety pozaustawowej teorii taki obiekt (podporządkowane wszystkie wloty i w ich towarzystwie znak C-12) to w całości "skrzyżowanie o ruchu okrężnym" albo inaczej RONDO. Taka interpretacja naszego prawa jest sprzeczna z Konwencją wiedeńską i porozumieniami europejskimi. Jest w Europie jeszcze jeden kraj, gdzie tak jak opisałem rozumieją znaczenie naszego znaku C-12 i zapisali to w swoim prawie. Tym krajem jest Holandia, ale tam wiedzą co znaczy RUCH OKRĘŻNY wg Konwencji wiedeńskiej więc w ich prawie krajowym nasz znak C-12 to znak RONDO, a nie RUCH OKRĘŻNY", który wskazuje jedynie kierunek objeżdżania wyspy środkowej. Nie jest stawiany na wlotach lecz na wyspie środkowej zamiast naszych znaków C-1 lub C-9.
Konto usunięte
SoRO turbinowe, to osobna sprawa, tutaj chodzi mi o tak zwane zwykłe-klasyczne. powiedz mi w jaki sposób jedziesz po 1/4 lub 1/2 skrzyżowania zewnętrznym pasem i nie utrudniasz ruchu, a ja jadąc 3/4 lub więcej z tą samą prędkością już utrudniam? drugi przykład jest dobry, bardzo dobry.