Wyprzedzanie na rondzie z prawej strony.

/ /

Wyprzedzanie na rondzie z prawej strony.

W związku z przybierającą na sile falą nieparlamentarnych komentarzy pojawiających się w rozmowach pod artykułami, redakcja podjęła decyzję o zamknięciu forum dyskusyjnego L-instruktora.
Istniejące posty zostaną zarchiwizowane, treść będzie możliwa do przeglądania, nie będzie jednak możliwości kontynuowania dyskusji.
Autor Wiadomość

Konto usunięte

Konto usunięte
12 maja 2015, 19:43

2. część wpisu: Na rondach(czyli skrzyżowaniach o ruchu okrężnym) możliwość wyprzedzania z prawej strony wynika z faktu, że odcinek jezdni na skrzyżowaniu jest albo jednokierunkowy(dziedziczony po atrybucie wlotu skrzyżowania jako jezdnia jednokierunkowa) albo dwukierunkowy o określonej w Art. 24.10.2) ilości pasów ruchu(dziedziczony po wlocie jako jezdni dwukierunkowej). Wobec powyższego, jeżeli dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony na podstawie ww. art. na rondzie, to obwiednia tego ronda nie jest autonomiczną jezdnią jednokierunkową a co najwyżej zespołem przecinających się jezdni jednokierunkowych lub dwukierunkowych. Amen.

Konto usunięte

Konto usunięte
12 maja 2015, 23:04

Rysiu..nie nakaz ruchu okrężnego tylko "ruch odbywa się w kierunku..." Po drugie, co mnie Pan Drozd z przepisami z innostrannych landów, Jakby stał C-ileś tam to nie byłoby to jedno skrzyżowanie. To że uważasz co powinno stać to jest mało istotne. Wyspy z innej strony nie objeżdżasz. A C-12+A-7 nie kółci się z oznakowaniem F-10 i P-8x

Konto usunięte

Konto usunięte
13 maja 2015, 00:57

Robert ProkopiukRysiu..nie nakaz ruchu okrężnego tylko "ruch odbywa się w kierunku..." Po drugie, co mnie Pan Drozd z przepisami z innostrannych landów, Jakby stał C-ileś tam to nie byłoby to jedno skrzyżowanie. To że uważasz co powinno stać to jest mało istotne. Wyspy z innej strony nie objeżdżasz. A C-12+A-7 nie kółci się z oznakowaniem F-10 i P-8x Roberto i tak trzymaj.

Konto usunięte

Konto usunięte
13 maja 2015, 13:25

MrErdek1 Art. 24 ust. 7 pozwala na wyprzedzanie na dowolnym odcinku całego "Skrzyżowania o ruchu okrężnym", nawet gdy jest niekierowane, a nie pozwala tego na SKRZYŻOWANIU opisanym w art. 2 ust. 10 ustawy, bo jedno nie jest drugim. Nie rozumiesz pojęć użytych w ustawie. Mam narysować odcinek drogi z wyznaczonymi pasami ruchu. Art. 24.7 zezwala na wyprzedzanie z lewej strony i to logiczne dlaczego można.

Konto usunięte

Konto usunięte
13 maja 2015, 16:02

@MRERDEK1, 1. Zapytałeś "Gdzie jest napisane, że RONDO to SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM". Odpowiadam nigdzie, gdyż przepisy PoRD nie definiują co to jest skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Zdefiniowano jedynie znak "Ruch okrężny". Niemniej jednak można domniemywać, że chodzi o skrzyżowanie z wyspą centralną - czyli typu rondo. 2. Napisałeś:"(...)o skrzyżowaniach typu rondo z pasami ruchu biegnącymi wprost do zjazdów, bo to nie są SKRZYŻOWANIA O RUCHU OKRĘŻNYM w rozumieniu ustawy(...)" - w takim razie zakaz wyprzedzania z lewej strony :)))) A czemuż to nie są skrzyżowania o ruchu okrężnym, panie kolego?

Konto usunięte

Konto usunięte
13 maja 2015, 16:45

Leszek Drugi1. część wpisu: Na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym dopuszcza się wyprzedzanie z prawej strony(zresztą na każdym skrzyżowaniu taki manewr jest dopuszczalny przynajmniej pod warunkiem, jaki wynika z Art. 24.9 PoRD). . Art.24.9 dotyczy wyprzedzania pojazdu z lewej strony na skrzyżowaniu.

Konto usunięte

Konto usunięte
13 maja 2015, 20:42

Panie Ryszardzie. Absolutnie nie roszczę sobie pretensji do bycia alfą i omegą. Czytałam tylko przepisy. Nie doczytałam, że skrzyżowanie to jedna droga, ale ich przecięcie. To co Pan Proponuje Panie Ryszardzie prowadzi do likwidacji C-12 i zastąpienia innymi znakami C-x. Jak również zwrócono Panu uwagę, że Pana powoływanie się na przepisy w innych krajach mija się z celem. Również zgodzę się z innymi, że chyba w Polsce to polskie ustawowe przepisy? Nie wiem, na jakiej podstawie powołuje się Pan na rozwiązania , które nie są w naszych przepisach?

Konto usunięte

Konto usunięte
13 maja 2015, 20:45

Leszek Drugi@MRERDEK1, 1. Przepisy PoRD nie definiują co to jest skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Zdefiniowano jedynie znak "Ruch okrężny". Niemniej jednak można domniemywać, że chodzi o skrzyżowanie z wyspą centralną - czyli typu rondo. 2. Napisałeś:"(...)o skrzyżowaniach typu rondo z pasami ruchu biegnącymi wprost do zjazdów, bo to nie są SKRZYŻOWANIA O RUCHU OKRĘŻNYM w rozumieniu ustawy(...)" - w takim razie zakaz wyprzedzania z lewej strony :)))) A czemuż to nie są skrzyżowania o ruchu okrężnym, panie kolego? Ad. 1 RUCH OKRĘŻNY to specjalna organizacja ruchu obowiązująca na zwykłym POJEDYNCZYM skrzyżowaniu opisanym w art. 2 ust. 10 ustawy, tyle tylko, że z wysepką lub na złożonym skrzyżowaniu w formie placu o dowolnej wielkości i kształcie (głównie typu rondo). ***** 2. Skrzyżowanie o ruchu okrężnym to SKRZYŻOWANIE o którym jest mowa w definicji znaku C-12 nakazującym (znak nakazu) RUCH OKRĘŻNY na tak oznakowanym obiekcie, czyli organizację ruchu polegającą na bezkierunkowym poruszaniu się jedynie okrężnie biegnącymi pasami ruchu w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. Nie jest to nakaz jazdy w kółko, a nakaz organizacji ruchu której istotą jest poruszanie się okrężnie zewnętrznym pasem ruchu bez zmiany kierunku jazdy, w odróżnieniu od kierunkowej organizacji ruchu, przy której objeżdżanie wyspy jest permanentnym skrętem w lewo przy krawędzi wyspy. Zapraszam na http://mrerdek1.blogspot.com/2015/05/33-kiedy-nastapi-koniec-ery-bezprawia.html

Konto usunięte

Konto usunięte
13 maja 2015, 21:06

Szanowny Rysiu ! Czyżbyś jie doczytał opracowania , które ci zalinkowałem ? Przecież jest wyraźnie napisane o przepisach jakie są użyte do opisania zachowań na rondzie. Art 2.10) i Art 22...czegoś nie mogłeś zrozumieć ? Po wnikliwym przeczytaniu tego opracowania nic nie znalazłem w temacie, że skrzyżowanie oznaczone C-12 to jakieś inne skrzyżowanie. Paragraf 36 nie jest definicją skrzyżowania. Jak można tak czytać bez zrozumienia ?

Konto usunięte

Konto usunięte
14 maja 2015, 09:46

Leszek Drugi@MRERDEK1, 1. Przepisy PoRD nie definiują co to jest skrzyżowanie o ruchu okrężnym. Zdefiniowano jedynie znak "Ruch okrężny". Niemniej jednak można domniemywać, że chodzi o skrzyżowanie z wyspą centralną - czyli typu rondo. 2. Napisałeś:"(...)o skrzyżowaniach typu rondo z pasami ruchu biegnącymi wprost do zjazdów, bo to nie są SKRZYŻOWANIA O RUCHU OKRĘŻNYM w rozumieniu ustawy(...)" - w takim razie zakaz wyprzedzania z lewej strony :)))) A czemuż to nie są skrzyżowania o ruchu okrężnym, panie kolego? Ad.1 Robercikowi napisałem, że jak coś jest OOOOO, to znaczy, że to ma. Piękna KUNEGUNDA o niebieskich oczach ma niebieskie oczy, a brzydka Marycha o krzywych nogach ma krzywe nogi. "Skrzyżowanie o ruchu okrężnym" ma organizację ruchu RUCH OKRĘŻNY. Gdybyś miał więcej wiedzy to byś nie zadawał głupich pytań, gdyż ROUNDABOUT to po angielsku znaczy poza określeniem RONDO także RUCH OKRĘŻNY (od 1926 roku) i SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM. We francusko- i rosyjskojęzycznych wersjach Konwencji wiedeńskiej w definicji znaku D,3 (nasz C-12) wprost zapisano "SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM" co jest oczywiste, bo znak ten nakazuje na skrzyżowaniu dróg (z wyspą lub w formie placu) RUCH OKRĘŻNY. Polski ustawodawce uznał, że czytający definicję rozumieją co czytają i pasanie, że masło jest maslane nie ma sensu. Nie wiedział jednak, że w Polsce nawet głupek chce być mądrzejszym od innych i wymyśli, że SKRZYŻOWANIE O RUCH OKRĘŻNYM to w całości jedno zwykłe SKRZYŻOWANIE zdefiniowane w art. 2 ust. 10 ustawy i to o pełnym wyborze kierunków jazdy. Wymyśli, że dookoła to znaczy na wprost, albo, że skręca się w lewo zmieniając pas na prawy i włączając prawy kierunkowskaz. Nie widzi taki jołop, że najpierw bez sensu włączył lewy kierunkowskaz i zmienił pas ruchu na lewy i wcale nie skręcił na skrzyżowaniu wlotowym czyli na wjeździe w lewo pod prąd, lecz pojechał dalej bez zmiany kierunku jazdy, by w końcu zmienić pas ruchu na zewnętrzny i na skrzyżowaniu zjazdowym (na zjeździe na drogę wylotową) skręcić w prawo. Każde SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM, tak jak i każde skrzyżowanie dróg w formie placu jest w całości jednym obiektem infrastruktury drogowej, co nie znaczy, że nie jest obiektem złożonym z elementów opisanych prawem w art. 2 ustawy. Do czasu kiedy tego nie zrozumiesz będziesz nadal błądził w wierze w cudze teorie i szukał tego czego nie ma, jak np. definicji ronda oraz domniemywał zamiast stosować to co wprost zapisano w ustawie.

Konto usunięte

Konto usunięte
14 maja 2015, 12:23

KunegundaPanie Ryszardzie. Absolutnie nie roszczę sobie pretensji do bycia alfą i omegą. Czytałam tylko przepisy. Nie doczytałam, że skrzyżowanie to jedna droga, ale ich przecięcie. To co Pan Proponuje Panie Ryszardzie prowadzi do likwidacji C-12 i zastąpienia innymi znakami C-x. Jak również zwrócono Panu uwagę, że Pana powoływanie się na przepisy w innych krajach mija się z celem. Również zgodzę się z innymi, że chyba w Polsce to polskie ustawowe przepisy? Nie wiem, na jakiej podstawie powołuje się Pan na rozwiązania , które nie są w naszych przepisach? Pomieszanie z poplątaniem i problemy z percepcją. W Polsce obowiązuje POLSKIE PRAWO KRAJOWE, ustawa która musi być zgodna z międzynarodowymi zobowiązaniami Polski w zakresie RUCHU DROGOWEGO (porozumienia europejskie i Konwencja wiedeńska). U innych sygnatariuszy Konwencji prawa krajowe też muszą być zgodne z tymi aktami prawnymi, więc skoro w Czechach i w Niemczech zapisali w 2006 roku, przy okazji dostosowywania ich prawa do umów międzynarodowych obowiązujących w tym samym zakresie POLSKĘ, że wjeżdżając na SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM w rozumieniu znaku C-12 (u nich odpowiednio C-01 i 215) NIE WOLNO WŁĄCZAĆ KIERUNKOWSKAZÓW bo RUCH OKRĘŻNY to neutralna kierunkowo organizacja ruchu (jadąc okrężnie biegnącym pasem nie zmienia się kierunku jazdy). to na jakiej podstawie w Polsce każe się to robić i na dodatek wybierać kierunek jazdy i pas ruchu? W POLSKIM PRAWIE nie ma też zapisu, że RONDO to SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM oraz, że SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM to w całości zwykłe pojedyncze SKRZYŻOWANIE zdefiniowane w art. 2 ust. 10. Nie trzeba być znawcą by wiedzieć, że SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM to pojedyncze skrzyżowanie dróg z wysepką lub złożone skrzyżowanie dróg w formie placu NA KTÓRYM ZNAKAMI C-12 NAKAZANO specjalną organizację ruchu nazwaną po Polski RUCH OKRĘŻNY, a DOOKOŁA to nie w lewo, w prawo i na wprost lecz bezkierunkowo w kółko biegnącymi pasami ruchu.

Konto usunięte

Konto usunięte
14 maja 2015, 13:22

KunegundaPanie Ryszardzie. To co Pan Proponuje Panie Ryszardzie prowadzi do likwidacji C-12 i zastąpienia innymi znakami C-x. Szanowna Pani. Znak C-12 istnieje w polskim prawie od 55 lat i nikt go nie ma zamiaru likwidować. Może jednak stać tylko na wlotach tych obiektów na których, zgodnie z jego dyspozycją, obowiązuje organizacja ruchu RUCH OKRĘŻNY zgodnie z którą ruch ma się odbywać bezkierunkowo DOOKOŁA wyspy lub placu pasami ruchu biegnącymi jedynie okrężnie a nie na wprost do zjazdów. Tak jak nie stawia się go na wlotach skrzyżowań typu rondo z uprzywilejowanym kierunkiem ruchu lub z okrężnie biegnącymi pasami ruchu i dodatkową jezdnią biegnącą w poprzek wyspy, tak nie wolni ich stawiać na obiektach które nie są SKRZYŻOWANIAMI O RUCHU OKRĘŻNYM, których oznakowanie nie jest zgodne z dyspozycją znaku. Oznakowanie poziome musi być zgodne z oznakowaniem pionowym, a naruszenie tej zasady jest bardzo poważnym naruszeniem prawa prowadzącym wprost do zagrożenia BRD. Proszę zerknąć na ten rysunek https://docs.google.com/drawings/d/1FadPStNfhY4S2jPVgsY-iPA3n2ibOscr_1Z3qurVm3M/edit?usp=sharing i zastanowić się czy można te zasady połączyć ze sobą? https://drive.google.com/file/d/0B6EwCu-hxeaudjByeHZzQ2R1c29hcERXcEhwWGdfVHRJR3hN/view?usp=sharing

Konto usunięte

Konto usunięte
14 maja 2015, 19:47

GWArt.24.9 dotyczy wyprzedzania pojazdu z lewej strony na skrzyżowaniu.Z lewej i z prawej, naturalnie przy uwzględnieniu przepisu ogólniejszego (niezależnie od miejsca), tj. ustępu 5.. Ustęp 5. nie daje bezwarunkowego przyzwolenia na wyprzedzanie a jedynie możliwość (w tym przypadku z prawej strony), np. nie dopuszcza wyprzedzania w miejscu gdzie jest to zabronione (ustępem 7.3. lub znakiem B-25 obowiązującym poza skrzyżowaniem). Jeżeli rozpatrujemy skrzyżowanie, to dopiero Ust. 9. dopuszcza wyprzedzanie (na niektórych skrzyżowaniach) pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia i to pod odpowiednimi rygorami tam zapisanymi. Ale uwaga: Art. 24.9. nie dotyczy skrzyżowań o ruchu okrężnym lub o ruchu kierowanym.

Konto usunięte

Konto usunięte
14 maja 2015, 21:46

Może wróćmy do pytania kolegi "DW" pamiętając, że skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie jest skrzyżowaniem opisanym w art. 2 ust. 10 ustawy. Co do zasady nie wolno wyprzedzać na NIEKIEROWANYM SKRZYŻOWANIU, WOLNO zaś, bez dodatkowych warunków na całym niekierowanym SKRZYŻOWANIU O RUCHU OKRĘŻNYM (art. 24 ust. 7 ustawy). Co do zasady kierujący jest obowiązany przy wyprzedzaniu przejeżdżać z lewej strony wyprzedzanego pojazdu (art. 24 ust. 3). Ustęp 5 nie dotyczy SKRZYŻOWAŃ O RUCHU OKRĘŻNYM, bo ideą i sensem tej organizacji ruchu, dzięki okrężnemu przebiegowi pasów ruchu, jest wyeliminowanie skrętów w lewo, więc nikt jadący okrężnie biegnącym pasem ruchu nie skręca w lewo. Art. 24 ust. 9 dotyczy SKRZYŻOWAŃ, a nie SKRZYŻOWAŃ O RUCHU OKRĘŻNYM. Wreszcie art. 24 ust. 10 mówi o pozwoleniu na wyprzedzanie z prawej strony na jezdni jednokierunkowej z wyznaczonymi pasami ruchu, a jezdnia na SKRZYŻOWANIU O RUCHU OKRĘŻNYM jest jednokierunkowa. I tu ukłon do Pani KUNEGUNDY. W art. 24 ust. 7.3 wyraźnie zapisano, że zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po JEZDNI na SKRZYŻOWANIU , z wyjątkiem .jadącego po jezdni na "Skrzyżowaniu o ruchu okrężnym" lub jadącego po jezdni na skrzyżowaniu kierowanym. ***** Warto rozpatrzeć zasady wyprzedzania na niekierowanych skrzyżowaniach typu rondo o KIERUNKOWEJ organizacji ruchu, czyli z pasami ruchu biegnącymi wprost do zjazdów, bo to też obiekty złożone z elementów opisanych prawem. W którym miejscu nie wolno wyprzedzać, w którym wolno i z której strony? Kiedy wolno zająć dowolny pas ruchu na jezdni skrzyżowania jako obiektu infrastruktury drogowej, a kiedy skręt w lewo należy zakończyć na lewym pasie ruchu jezdni skrzyżowania? Proste, bo i tu stosuje sie wprost prawo ustawowe, ale może warto to opisać, by zadać kłam twierdzeniu ignorantów z Krajowej Rady koterii Audytorów, że RONDO to w całości jedno zwykłe kierunkowe SKRZYŻOWANIE opisane w art. 2 ustawy.

Konto usunięte

Konto usunięte
15 maja 2015, 00:42

Panie Mrerdek1 ! Bardzo dużo pracy Pan włożył w swoje posty. Tylko chyba kompletnie niepotrzebnie. Konwencja i reszta aktów, umów międzynarodowych powinna interesować Państwo, a nie mnie jako zwykłą kierowczynię. Pisze Pan, jak niby powinno być..być może. Ale nie jest i chyba jednak wypada stosować się jednak do polskich przepisów.Niemcy mnie nie interesują, bo nie jeżdżę po Berlinie tylko po Olsztynie.

Konto usunięte

Konto usunięte
15 maja 2015, 09:08

MRERDEK1: "skrzyżowanie o ruchu okrężnym nie jest skrzyżowaniem opisanym w art. 2 ust. 10 ustawy." oraz "Ustęp 5 nie dotyczy SKRZYŻOWAŃ O RUCHU OKRĘŻNYM" Takich bzdetów to dawno nie czytałem na forach. Weź panie zrewiduj swoje śmieszne poglądy, bo przypadkiem możesz komuś zrobić krzywdę rozsiewając spam po Internecie - ktoś może wziąć na serio te wpisy, że tak stanowi prawo. Nie ma poważnego prawnika lub osoby co liznęła prawo, która się z Panem zgodzi, dlatego aż dziw bierze, że pańskie posty nie są kasowane na... tym skądinąd forum dla zawodowców.

Konto usunięte

Konto usunięte
15 maja 2015, 16:06

Rysiu merdku ty moja... KRA oparła swoje stanowisko o obowiązujące przepisy w Polsce, a nie hameryńsko-angielsko-australyjskie.. Tak jak ci pisałem-od definicji jest Art 2, a nie paragraf 36 w którym widzisz coś czego nie ma. Stanowisko jest zgodne z paragrafem 36,że mamy do czynienia ze skrzyżowaniem, a nie drogą jednokierunkową biegnącą po obwiedni którą uznajesz za synonim skrzyżowania o ruchu okrężnym. Masz tam wypunktowane po kolei wszystkie problemy, które dobitnie wskazują,że moje stanowisko w stosunku do treści jakie prezentujesz jest jak najbardziej prawidłowe. Przypominam,że twoje stanowisko określiłem jako jedną wielka bzdurę.Uzasadnienie padło wielokrotnie.

Konto usunięte

Konto usunięte
15 maja 2015, 17:52

MrErdek1GWMRERDEK1 pisze: , a jezdnia skrzyżowania o ruchu okrężnym jest jednokierunkowa. Z tych wywodów wynika, że aby być w zgodzie z art. 16.4 PoRD, zawracając na rondzie należy zająć prawy pas na wlotach dwupasowych oczywiście.

Konto usunięte

Konto usunięte
15 maja 2015, 21:07

MrErdek1Art. 24 ust. 9 dotyczy SKRZYŻOWAŃ, a nie SKRZYŻOWAŃ O RUCHU OKRĘŻNYM.Ten przepis dotyczy skrzyżowań, o których mowa w Art. 24.7.3). Czytaj pan ten przepis sto razy w oślej ławce lub w kącie na stojąco, ze szczególnym uwzględnieniem frazy "z wyjątkiem".

Konto usunięte

Konto usunięte
16 maja 2015, 20:40

After mindMrErdek1GWMRERDEK1 pisze: , a jezdnia skrzyżowania o ruchu okrężnym jest jednokierunkowa. Z tych wywodów wynika, że aby być w zgodzie z art. 16.4 PoRD, zawracając na rondzie należy zająć prawy pas na wlotach dwupasowych oczywiście. Jezdnia biegnąca okrężnie dookoła wyspy lub placu na której ruch odbywa się w okrężnie w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara nie jest jednokierunkowy? NA TAKIM OBIEKCIE, który nazywa się SKRZYŻOWANIE O RUCHU OKRĘŻNYM, ustawowym obowiązkiem jest jazda przy prawej krawędzi jezdni, a zatem objeżdżanie wyspy powinno odbywać się, co do zasady, pasem zewnętrznym. Na RONDZIE, na którym pasy ruchu nie biegną jedynie okrężnie, lecz na wprost do zjazdów, objeżdżanie wyspy to skręty w lewo przy wyspie. A co to jest zawracanie? Zawracanie to jazda w kierunku przeciwnym do poprzedniego. Na skrzyżowaniach o ruchu okrężnym to będzie jazda zewnętrznym pasem ruchu bez włączania kierunkowskazu podczas jazdy okrężnej i zjazd w prawo, a na rondach które nie są SKRZYŻOWANIAMI O RUCHU OKRĘŻNYM, zawracanie to będą skręty w lewo zakończone jazdą na wprost do zjazdu lewym pasem ruchu. Czyste polskie Prawo o ruchu drogowym, bez wymysłów ze skręcaniem w nieistniejące lewo z włączonym prawy kierunkowskazem.

Serwis wykorzystuje ciasteczka (cookies) w celu utrzymania sesji zalogowanego Użytkownika, gromadzenia informacji związanych z korzystaniem z serwisu, ułatwienia Użytkownikom korzystania z niego, dopasowania treści wyświetlanych Użytkownikowi oraz tworzenia statystyk oglądalności czy efektywności publikowanych reklam. Użytkownik ma możliwość skonfigurowania ustawień cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej. Użytkownik wyraża zgodę na używanie i wykorzystywanie cookies oraz ma możliwość wyłączenia cookies za pomocą ustawień swojej przeglądarki internetowej.