Badania przeprowadzone przez Instytut Transportu Samochodowego dowodzą, że kierowcy pracujący pod presją mają większą skłonność do agresji w ruchu drogowym.
Skąd biorą się agresywne zachowania wśród kierowców, zwłaszcza kierowców samochodów służbowych? Na to pytanie próbowali odpowiedzieć uczestnicy konferencji, która odbyła się dziś w siedzibie ITS. Badania z ramienia Instytutu koordynowała psycholog Anna Olejniczak, specjalizująca się w interakcjach pomiędzy kierującymi. "Wstępne wyniki badań przeprowadzonych wspólnie ze Skoda Auto Szkoła na grupie 350 uczestników wskazują, że częstsze odczuwanie presji, skłania do agresji podczas jazdy" - podkreślała.
Oczywiście, wiele zależy od indywidualnych cech osobowości, równowagi emocjonalnej, poczucia wartości, pewności siebie, a nawet chęci dominacji i rywalizacji na drodze. Niebagatelny wpływ ma także przeświadczenie o anonimowości lub wręcz bezkarności, często potęgowane przez substancje psychoaktywne. Jednak czynnikiem który ma bardzo duże znaczenie w kontekście oceny zachowania na drodze jest stres. Ten zaś często wynika z charakteru pracy, gdzie podstawową trudnością jest konieczność szybkiego i częstego przemieszczania się na duże odległości.
"Nadmiar obowiązków może stanowić czynnik sprzyjający wystąpieniu agresji drogowej, zwłaszcza, że źródłem zachowań agresywnych jest często frustracja. Jednak trzeba pamiętać, że definicja agresji drogowej może odbiegać od tradycyjnie rozumianej agresji, jako intencjonalnego czynu, mającego na celu wyrządzenie krzywdy innej osobie" - zaznacza dr Ewa Odachowska, psycholog transportu ITS.
Wyniki badań to nie tylko naukowa ciekawostka. Przydadzą się one w konkretnych działaniach na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach. "Umiejętność radzenia sobie z negatywnymi emocjami za kierownicą, to cel kampanii edukacyjnej pt. Wyładowujesz się!, która jest skierowana w głównej mierze do kierowców pojazdów służbowych" - tłumaczy Mariusz Zbyszyński z Centrum Telematyki Transportu ITS, który prowadził dzisiejsze spotkanie.
Ciekawym punktem konferencji było wystąpienie Adama Kornatowskiego, człowieka odpowiedzialnego za dużą, korporacyjną flotę pojazdów w firmie ABB Sp. z o.o. W swojej prezentacji zwrócił uwagę na istotną rolę fleet managerów w kształtowaniu postawy kierowców służbowych. Za przykład przywołał wprowadzoną przez siebie w firmie metodę radzenia sobie z donosami, jakie czasami wpływały od osób trzecich. Zdarzało się, że uczestnicy ruchu wysyłali do centrali firmy skargi na zachowanie kierujących jej pojazdami. Opracowana na taką okoliczność procedura wymagająca od pracownika stawienia się w firmie na oficjalnym spotkaniu z udziałem członków zarządu i dyrekcji sprawiła, że w ciągu kilku lat liczba negatywnych zdarzeń na drogach radykalnie spadła. Pozwoliło to obniżyć koszty ubezpieczenia pojazdów o niebagatelne 30%, co szczególnie istotne w zestawieniu ze stale rosnącymi stawkami.
Autorami kampanii "Wyładowujesz się!" są: Instytut Transportu Samochodowego i Skoda Auto Szkoła. Kampania została objęta honorowym patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa.