Z wątpliwościami dotyczącymi znaku B-5 "zakaz wjazdu samochodów ciężarowych" zwrócił się do nas za pośrednictwem forum, Czytelnik o nicku Cyryl. Publikujemy odpowiedź koordynatora Zespołu Ekspertów Grupy IMAGE.
Poniżej publikujemy oryginalną treści posta, zamieszczonego na Forum L-instruktora 9 sierpnia 2017 o godzinie 05:12.
Ze względu na przydatne w wyjaśnieniu poruszonego powyżej zagadnienia ilustracje, publikujemy odpowiedź Koordynatora Zespołu Ekspertów Grupy IMAGE - Krzysztofa Wójcika, w formie artykułu. Zaznaczamy, że zastosowany w wypowiedzi Cyryla zwrot "tutaj dowiaduję się", dotyczy najprawdopodobniej wypowiedzi innego Użytkownika Forum, a nie treści publikowanych przez Redakcję L-instruktora.
Zakaz wyrażony znakiem B-5 dotyczy (Znaki i sygnały drogowe § 18, ust. 4):
1) samochodów ciężarowych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t,
2) ciągników samochodowych,
3) pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t,
4) ciągników rolniczych,
5) pojazdów wolnobieżnych.
Wśród pojazdów, których dotyczy znak B-5 nie ma autobusu.
Gdzie i po co stosuje się ten znak, określa rozporządzenie „szczegółowe warunki techniczne dla znaków i sygnałów drogowych oraz bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunki ich umieszczania na drogach” (3.2.6. Zakaz wjazdu samochodów ciężarowych):
„Znak B-5 "zakaz wjazdu samochodów ciężarowych" stosuje się w celu wyeliminowania ruchu samochodów ciężarowych, pojazdów specjalnych i używanych do celów specjalnych o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 3,5 t.
Znak B-5 stosuje się przede wszystkim na drogach, na których występuje duże natężenie ruchu lub występują trudne warunki drogowe, np. mała szerokość jezdni, małe promienie łuków na skrzyżowaniach. Ponadto, znak ten może być zastosowany, gdy występuje potrzeba wyeliminowania ruchu wszelkich pojazdów ciężarowych z zabytkowych czy reprezentacyjnych dzielnic. W przypadku gdy zakaz wjazdu ma dotyczyć samochodów ciężarowych o określonej dopuszczalnej masie całkowitej, np. ponad 5 t, na znaku lub na tabliczce pod znakiem podaje się wartość tej masy.”
Zdjęcie 1: znak B-5 „5t”, z tabliczką „Nie dotyczy służb miejskich i zaopatrzenia” + przystanek autobusowy.
[źródło: Google Street View]
Zdjęcie 2 – pytanie egzaminacyjne: Czy jadąc samochodem osobowym o dopuszczalnej masie całkowitej 3 tony możesz skręcić w prawo za tym znakiem? A: TAK B: NIE
Zdjęcie 3: prawidłowe oznakowanie, znak B-18 „2,5t”, z tabliczką „Nie dotyczy służb miejskich i pojazdów ZTM” + przystanek autobusowy.
[źródło: Google Street View]