Poseł Jerzy Materna złożył w Sejmie interpelację adresowaną do ministra transportu, budownictwa i gospodarki morskiej.
Interpelacja numer 2740 porusza dwie kwestie dotyczące zachowania uprawnień do wykonywania badań z zakresu psychologii transportu, które zawarte w ustawie o kierujących, są wedle posła nieuzasadnionym ograniczeniem.
Rozbieżność występuje na linii Ustawa o Kierujących Pojazdami i Ustawa o Zawodzie Psychologa i Samorządzie Zawodowym Psychologów: według pierwszego aktu uprawnionym psychologiem jest osoba posiadająca tytuł zawodowy magistra uzyskany na kierunku psychologia. Drugi zapis natomiast (a właściwie pierwszy, wcześniejszy), do grona psychologów zalicza również osoby posiadające wykształcenie psychologiczne udokumentowane innymi dyplomami. Przykładem niech tu będzie tytuł magistra filozofii chrześcijańskiej w zakresie psychologii uzyskany w Akademii Teologii Katolickiej. Pytanie do ministra brzmi: czy możliwe jest rozszerzenie kręgu osób uprawnionych do wykonywania badań z zakresu psychologii transportu o osoby posiadające wykształcenie psychologiczne udokumentowane innymi dyplomami?
Drugą kwestia poruszoną przez posła Maternę jest wymóg legitymowania się ukończeniem z pozytywnym wynikiem studiów podyplomowych przez osoby prowadzące badania w zakresie psychologii transportu. Dotychczas takiego wymogu nie było. Czy osoby bez studiów podyplomowych stracą swe uprawnienia?