Kiedy nadrabiałem zaległości w czytaniu informacji zamieszczanych w portalu „Prawodrogowe.pl” z uwagą zapoznałem się z tekstem zatytułowanym „Sprawdź czy dasz radę być dobrym egzaminatorem”, którego autorem jest mój kolega, egzaminator pracujący w naszym Ośrodku, Tomasz Barnaś. Uznałem, że również ja, jako szef tego Ośrodka, a przede wszystkim osoba, która 14 czerwca br. promowała książkę śp. Beaty Lewandowskiej na Kongresie Instruktorów i Egzaminatorów powinienem napisać na jej temat kilka słów. Jej, czyli książki, ale zacznę od JEJ, czyli Koleżanki Beaty.
Współpracowałem z Nią od drugiej połowy lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku jako instruktor i kierownik ośrodka szkoleniowego Polskiego Związku Motorowego. Beata była związana z Ligą Obrony Kraju, gdzie zajmowała się szkoleniem kandydatów na kierowców w roli instruktora, wykładowcy i pedagoga, dodatkowo mocno angażując się w szkolenie osób niesłyszących. W latach dziewięćdziesiątych los zetknął nas podczas przeprowadzanych egzaminów na prawo jazdy – ja egzaminowałem, a Beata uczestniczyła jako tłumacz języka migowego. W początkach bieżącego stulecia powitaliśmy Beatę w Małopolskim Ośrodku Ruchu Drogowego w Krakowie, początkowo jako kandydata na egzaminatora a następnie egzaminatora, z czasem powierzając Jej także wykłady na kolejnych kursach dla kandydatów na egzaminatorów.
Piszę o tym dlatego, żeby wszyscy sięgający po opracowanie autorstwa Beaty Lewandowskiej „Psychopraktyczny egzamin na prawo jazdy” wiedzieli, że napisała to osoba, która zna temat z racji wykształcenia oraz wieloletniej praktyki, że książka ta jest owocem wieloletniego doświadczenia metodyczno-dydaktycznego i psychologicznego Autorki oraz obserwacji i analiz dokonanych przez Nią w trakcie pracy szkoleniowca-nauczyciela i egzaminatora.
Tomasz Barnaś polecił książkę egzaminatorom i ma rację. Ja polecam ją również, a może przede wszystkim, instruktorom - dla uzupełnienia i wzbogacenia ich warsztatu. Jest to naprawdę ważne, bowiem – tak jak mówiłem na Kongresie – to instruktor kształcenia podstawowego jest najważniejszym ogniwem w tworzeniu systemu bezpieczeństwa ruchu drogowego.
Gorąco polecam lekturę książki także wszystkim innym koleżankom i kolegom z szeroko rozumianej branży. Warto przeczytać.
Marek Dworak (Kraków)
Beata Lewandowska (1961-2018), instruktor nauki jazdy, egzaminator, metodyk, pedagog, surdopedagog, tłumacz języka migowego. Podręcznik pt. „PSYCHOPRAKTYCZNY EGZAMIN NA PRAWO JAZDY. Fakty i mity o egzaminie państwowym z elementami psychologii, pedagogiki, etyki i humoru dla uczniów, instruktorów i egzaminatorów prawa jazdy”, Wydawca: Grupa IMAGE, wydanie I, Warszawa, 14 czerwca 2019 r. [KLIKNIJ]
***
Wydawca: Grupa IMAGE, wydanie I, Warszawa, 14 czerwca 2019 r. [KLIKNIJ]
Cena detaliczna – 41,00 zł
Cena dla instruktorów, egzaminatorów, ośrodków szkolenia, ośrodków egzaminowania itd. – 25,00 zł
Zamówienia:
www.grupaimage.eu / e-mail: office@grupaimage.pl / telefonicznie: 22/811-01-99 (dni robocze, godz. 9.00-16.00