W ramach przeglądu publikacji internetowych znaleźliśmy interesującą informację z zajęć prowadzonych w ELKA SCHOOL z siedzibą w Gdyni. Jej współwłaściciel - Radosław Surała - odpowiada na kilka pytań. Wypowiada się w imieniu swoim własnym, ale podkreśla znaczenie pracy całej firmy, wszystkich pracujących w ośrodku, wykładowców i instruktorów. To ważne! To oznacza, że stanowią ZESPÓŁ! Może te doświadczenia posłużą innym poszukującym kreatywnych rozwiązań? Piszcie o sobie: redakcja@l-instruktor.pl
Pytanie: Jak długo pracujecie Państwo w branży szkoleń z zakresu nauki jazdy pojazdami mechanicznymi?
Odpowiedź: ELKA SCHOOL istnieje w Gdyni od ponad 16 lat. Jest jedną z największych szkół w województwie pomorskim, zatrudnia ponad 30 instruktorów i wykładowców. Zajmuje się szkoleniem w zakresie prawa jazdy kategorii A i B, szkoli także osoby z niepełnosprawnościami ruchowymi i osoby głuche. Jest laureatem konkursu "GDYNIA BEZ BARIER".
Pytanie: Dlaczego kursanci tak pozytywnie oceniają właśnie prowadzone przez Was zajęcia, dają dobre rekomendacje kolejnym kandydatom na kierowców?
Odpowiedź: Kurs prawa jazdy w ELKA SCHOOL Gdynia to nie tylko „suche przepisy” i nauka „pod egzamin”, to również przekazywanie przez instruktora własnych doświadczeń i opisywanie różnych sytuacji drogowych, to także praktyczne wskazówki i co najważniejsze uświadamianie zagrożeń w ruchu drogowym. I dalej, starają się wykorzystywać wszystkie dostępne na rynku narzędzia dodające atrakcyjności zajęciom. Wszyscy nasi instruktorzy w swoich zajęciach wykorzystują tak przydatne pomoce dydaktyczne jak dla przykładu - ALKOgogle, czy NARKOgogle.
Pytanie: Tak, to znane nam narzędzie, które w swojej oryginalnej wersji trafia do ośrodków szkolenia od amerykańskiego producenta. Od lat obecne na rynku. Może przykład jak je wykorzystujecie?
Odpowiedź: Na zamkniętym placu manewrowym, gdzie kursanci nie stanowią zagrożenia dla innych uczestników ruchu drogowego przeprowadzają - w bezpiecznych i kontrolowanych warunkach - uświadamiają przyszłym kierowcom jakim zagrożeniem jest jazda pod wpływem alkoholu czy środków odurzających. Podkreślę - na bezpiecznym i zabezpieczonym zamkniętym terenie. Nigdy nie w ruchu drogowym, czy innej otwartej przestrzeni! ALKO- i NARKOgogle służą do demonstracji upośledzenia zmysłów po spożyciu alkoholu. Doskonale uświadamiają kursantom jak alkohol i narkotyki obniżają koncentrację, spowalniają czas reakcji oraz niemożność określenia kierunków. Takim testom poddajemy kursantów, którzy są już pod koniec kursu i opanowali podstawowe manewry oraz obsługę pojazdu. Ciekawą zabawą edukacyjną - podczas chwili przerwy na placu manewrowym - jest próba wrzucenia piłeczek do kosza. Kursant w ALKOgoglach nie widzi problemu, a tu… nikomu się jeszcze nie udało wrzucić wszystkich piłeczek. :)
Pytanie: Mijający rok to czas procedowania, dziś już uchwalonej, ustawy skierowanej przeciwko kierowcom siadającym za kierownicę po spożyciu. Jak szeroko wprowadzacie do zajęć tematykę tych zagrożeń?
Odpowiedź: Tematykę zagrożeń związanych z jazdą po spożyciu alkoholu zaczynamy prezentować już podczas zajęć teoretycznych. Wykładowcy prezentują filmy, statystyki oraz relacje osób osadzonych w aresztach śledczych za spowodowanie wypadku pod wpływem alkoholu lub innego środka. Kursanci aktywnie uczestniczą w tych zajęciach co daje nadzieję na refleksję oraz przestrzeganie przepisów w tym zakresie.
Bardzo dziękuję za odpowiedzi.
W nadchodzącym roku 2022 życzymy Zespołowi wszelkiej pomyślności i dalszych takich interesujących działań.
Jolanta Michasiewicz, red. portalu L-INSTRUKTOR
Radosław Surała, od 2003 roku instruktor nauki jazdy posiadający uprawnienia w zakresie kat. A ,B, C, D. Od 2005 roku współwłaścicielem ośrodka ELKA SCHOOL w Gdyni (fot. ze zbiorów ośrodka)
Wyd. Grupa IMAGE [kliknij]