Rzecznik Praw Obywatelskich apeluje o wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o decyzję w sprawie odbierania praw jazdy kierowcom, którzy przekraczają prędkość o więcej niż 50km/h w obszarze zabudowanym.
Niedawno minął rok, od kiedy Trybunał Konstytucyjny stwierdził, że przepis ustawy o kierujących pojazdami dotyczący kierowania pojazdem z przekroczeniem dopuszczalnej prędkości o więcej niż 50 km/h na obszarze zabudowanym, budzi wątpliwości związane z naruszeniem zasady zakazu podwójnego karania tej samej osoby za ten sam czyn. Jak podkreślił TK nie ma bowiem w przepisach miejsca o ewentualności usprawiedliwienia takiej jazdy "stanem wyższej konieczności"
Trybunał podkreślił, że „wymóg zapewnienia obywatelom rzetelnej procedury administracyjnej zobowiązuje ustawodawcę m.in. do takiego zorganizowania tej procedury, aby w jej ramach organ administracyjny mógł dokładnie wyjaśnić stan faktyczny z uwzględnieniem kolidujących ze sobą wartości i interesów. Procedura administracyjna, w ramach której organy administracyjne nie mają możliwości odstąpienia od zastosowania sankcji administracyjnej w postaci zatrzymania prawa jazdy mimo stwierdzenia, że przekroczenie prędkości uzasadnione było stanem wyższej konieczności, nie spełnia wymogów stawianych rzetelnej procedurze administracyjnej”.
- źródło: rpo.gov.pl [dostęp 2016-11-15, godz. 14:15]
Trybunał zauważył też, że w sytuacji, kiedy kierujący przekroczył prędkość w obszarze zabudowanym o więcej niż 50 km/h np. ze względu na bezpośrednie zagrożenie życia pasażera (np. rodzącej żony) i stoi wobec ryzyka utraty prawa jazdy, nie ma możliwości odwołania się.
Niestety mimo to, do dziś nie zaszły w przepisach żadne zmiany. Dlatego Rzecznik Praw Obywatelskich zwrócił się do Przewodniczącego Komisji Ustawodawczej Senatu podjęcie działań legislacyjnych.