Temat wraca jak bumerang. Nietrzeźwy kursant próbował wziąć udział w zajęciach. Czy musi dojść do tragedii, żeby instruktorzy dostali prawne narzędzia do walki z uczniami na "podwójnym gazie"?
Na łamach L-instruktora wiele razy pisaliśmy o przypadku z Łodzi. Podczas trwającej w tym mieście akcji "Trzeźwy poranek", policjanci zatrzymali do kontroli szkolne Suzuki (był to rok 2014). Badanie trzeźwości ujawniło wtedy ponad pół promila alkoholu u kursantki. Tłumaczyła się, że alkoholem chciała dodać sobie odwagi. Oczywista jest kara dla kobiety. Popełniła przestępstwo, sąd orzekł wobec niej zakaz prowadzenia pojazdów, groziło jej nawet dwuletnie więzienie! Ale policja skierowała też wniosek do sądu przeciwko instruktorowi, który dopuścił do tego, żeby kobieta "na podwójnym gazie" usiadła za kierownicą. Bezbronny szkoleniowiec stanął wtedy w obliczu groźby ukarania grzywną w wysokości do 5 tysięcy złotych.
To pytanie już niejednokrotnie stawialiśmy - jak instruktor może zgodnie z prawem wyeliminować ryzyko wystąpienia takiego przypadku podczas swojej pracy? Niestety, odpowiedź znowu nie będzie optymistyczna. Prawo nakłada na nauczyciela odpowiedzialność za stan trzeźwości kursanta, ale nie daje narzędzi do jej egzekwowania. Bo o ile kogoś mocno pijanego można stosunkowo łatwo rozpoznać, to osoby z niewielką ale już zabronioną ilością alkoholu we krwi można już nie zauważyć. A prawo do badania alkomatem ma tylko policja.
Choć z nietrzeźwymi kursantami instruktorzy mają na szczęście stosunkowo rzadko do czynienia, to niestety jednak, czasami się to zdarza. Oto wypowiedzi, których udzielili instruktorzy, właściciele i kierownicy OSK:
"U nas były 2-3 takie przypadki, raz kursant sam się przyznał i przełożyliśmy zajęcia, ale zdarza się że prosimy o dobrowolne wzięcie udziału w badaniu alkomatem" powiedział w rozmowie z L-instruktorem Piotr Denis z warszawskiego Ośrodka Szkolenia Kierowców "Piero". "Zapraszamy na badanie tylko wtedy, gdy zachodzą podejrzenia, że kursant może mieć we krwi alkohol" - dodał. Podobne działania podejmuje OSK "Autos" z Grudziądza - "mamy alkomaty i staramy się badać kursantów, ale po tym wydarzeniu z Łodzi rozważam, czy nie badać wszystkich" mówił L-instruktorowi kierownik tego ośrodka Tadeusz Zamyślewski. "U nas takie przypadki się nie trafiały, pamiętam jedynie sytuację, kiedy ja się upierałem żeby przebadać kursanta, który twierdził że jest trzeźwy, a na takiego mi nie wyglądał. Przewrócił się przed wejściem do samochodu, aż strach było z nim jechać. Wybraliśmy się więc na posterunek, gdzie po godzinie oczekiwania wreszcie udało się go przebadać. Wynik: 0.0" - opowiada nam Maciej Zaręba, właściciel Ośrodka Szkolenia Kierowców "Filip" z Wysokiego Mazowieckiego.
Eksperci radzą, by w sytuacji, gdy kontrola ujawni promile w powietrzu wydychanym przez kursanta, nie przyjmować od policji mandatu. W sądzie można będzie bowiem dowodzić, że nie ma prawnych podstaw, żeby badać kursanta alkomatem, przed rozpoczęciem lekcji.
Rozwiązaniem może być w obliczu zagrożenia problemami prośba o podpis pod dobrowolnym oświadczeniem. Można prosić kursantów o pisemne potwierdzenie świadomości stanu w jakim się znajdują. "Można poprosić o podpisanie takiego dobrowolnego oświadczenia, w którym kursant stwierdzałby że nie znajduje się pod wpływem alkoholu lub podobnie działających środków, to może być bardzo pomocne w razie kontroli, a w sądzie uznane za wypełnienie obowiązku objęcia odpowiedzialnością stanu trzeźwości kursanta" - proponuje Marek Górny - specjalista ds. szkolenia, autor podręcznika dla instruktorów, instruktor, wykładowca.