A gdyby tak przestępców nie karać grzywnami, tylko zabierać im prawo jazdy? Kary pieniężne są coraz mniej dotkliwe, zwłaszcza dla zamożniejszych - do takiego wniosku doszli niemieccy politycy.
Aktualnie prawo jazdy u naszych zachodnich sąsiadów można stracić tylko za popełnienie wykroczeń na drodze. Teraz ma się to zmienić. Niemiecki resort sprawiedliwości proponuje, aby wydłużyć listę paragrafów, których naruszenie groziłoby utratą uprawnień do kierowania pojazdami.
Choć pomysł nie jest nowy, teraz wydaje się być blisko wejścia w życie. Propozycję zabierania praw jazdy, jako alternatywę dla kary pozbawienia wolności i sankcji wobec osób, dla których kara pieniężna nie jest bolesna można znaleźć w umowie koalicyjnej partii CDU/CSU i SPD sprzed trzech lat. Teraz najwyraźniej temat został "odgrzany". O jego wejściu w życie sugestywnie wypowiedział się ostatnio niemiecki minister sprawiedliwości Heiko Maas. – W niektórych przypadkach, na przykład wobec osób bardzo zamożnych, kary pieniężne są nieskuteczne. Zabranie prawa jazdy mogłoby okazać się znacznie skuteczniejsze - powiedział socjaldemokratyczny polityk tygodnikowi „Spiegel”, relacjonuje Deutsche Welle.
Za Odrą są jednak też przeciwnicy tego pomysłu. Na ich czele stoi tamtejszy automobilklub ADAC. – Rozszerzenie tego rodzaju kary na inne przestępstwa zdewaluowałyby stosowanie takich sankcji w ruchu drogowym – powiedział rzecznik ADAC agencji prasowej DPA. Co więcej, jego zdaniem bogaci i tak sobie poradzą, bo zawsze będą mogli korzystać np. z taksówek. Podobnego zdania są policjanci. Joerg Radek, wiceprezes Związku Zawodowego Policji (GdP) jest zdania, że kara zakazu prowadzenia pojazdów ma sens tylko wobec niektórych sprawców.
Najciekawsze jednak wydaje się w tej sprawie to, że na szczeblu władzy państwowej poważnie myśli się o odbieraniu praw jazdy, jako karze dotkliwszej niż najwyższe grzywny. Czy Twoim zdaniem to dobry kierunek? O czym świadczy pojawienie się takiego pomysłu? Czy karę pozbawienia prawa jazdy można jakkolwiek porównywać z karą pozbawienia wolności? Zostaw swoją opinię w komentarzu.