Katarzyna Dobarzańska-Junco, prezes Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego; pełnomocnik dyrektora MORD Kraków ds. działań edukacyjno-szkoleniowych i realizacji programów BRD; Lider dziedziny Bezpieczny Ruch Drogowy - Programu Bezpieczny Kraków (fot. zbiory prywatne)
DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ. 15.4.2021 r. (od lewej góra) Jolanta Michasiewicz, Katarzyna Dobrzańska-Junco, Adam Próchnicki, Konrad Romik, Ewa Odachowska, Grzegorz Matuszewski, Jacek Mnich [kliknij] (fot. screen)
- Nasz cel jest jasny i konkretny. Każdy ma być świadomym i przygotowanym uczestnikiem ruchu drogowego. Zarówno pieszy, jak i kierowca ma znać swoje prawa, ale – co więcej – znać swoje obowiązki. To przesłanie, które wygłosiła Katarzyna Dobrzańska-Junko - uczestnik DYSKUSJI NA RATUSZOWEJ. Dalej – w swoim niezwykle ważnym i ciekawym głosie debaty apelowała o podejmowanie wspólnych działań na rzecz kształtowania właściwych postaw bezpiecznych uczestników ruchu drogowego. Niespodzianką była inauguracja pierwszego spotu kampanii informacyjno-edukacyjnej poświęconej przepisom ustawy – Prawo o ruchu drogowym, wchodzącym w życie z dniem 1. czerwca br. Udostępniajmy: „Nowe przepisy to wymóg, nie wybór. Tak jak życie.”!
Kampania ogólnokrajowa. Dokładnie miesiąc po opublikowaniu ustawy nowelizującej ustawę Prawo o ruchu drogowym, czyli 15. kwietnia odbyła się DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ [kliknij] poświęcona kwestiom informacji, edukacji oraz kształtowaniu postaw kierowców oraz pieszych właśnie w świetle wchodzących w życie z dniem 1. czerwca br. nowych przepisów. Jak informował Konrad Romik, sekretarz Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego trwają pracę nad kampanią ogólnokrajową [kliknij]. Jednocześnie podkreślał poparcie i wskazywał na wagę inicjatyw wojewódzkich oraz lokalnych, znaczenie pracy edukatorów w tym: wykładowców, instruktorów, egzaminatorów, nauczycieli i wszystkich innych prowadzących działania w zakresie brd. Dowiedzieliśmy się także, iż będzie to kampania największa w dotychczasowej historii KRBRD. Mówiąc o jej zasięgu apelował: - W tej chwili wzywam Państwa do wspólnego wysiłku w zakresie kwestii edukacyjno-komunikacyjnych. To jest ten czas. Od 1. czerwca i wcześniej powinniśmy wszyscy uderzyć z tematem komunikacji. Pamiętajmy, iż ta komunikacja nie może się zatrzymać 1. czerwca i na tym koniec. Właśnie nie! My chcemy, kontynuować to od okresu przed wejściem w życie tych przepisów i do końca roku. Chcemy zrobić w ten sposób, aby ta edukacja była do końca tego roku i w latach następnych. (…) Cały ciężar edukacyjny będziemy dźwigać też po 1. czerwca. Nie tylko przed - jako vacatio legis, ale też po. I kontynuował: - Jesteśmy w trakcie realizacji tego zadania. Mam nadzieję, że wszystko będzie na dobrej drodze choć sprawy covidowe bardzo wiele blokują. (…) Ktoś przed chwilą na czacie napisał, że Kraków wyprzedził ministerstwo. Ja się bardzo cieszę, bo przecież o to chodzi żeby nas - i Kraków, i Warszawa, i wszystkie szesnaście województw - wyprzedziło w tym temacie. Ja zachęcam do rokoszu edukacyjnego pod tym względem.
Kraków pierwszy. Do debaty w ramach cyklu DYSKUSJA NA RATUSZOWEJ zaproszona została Katarzyna Dobarzańska-Junco, prezes Centrum Inicjatyw na rzecz poprawy Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego; pełnomocnik dyrektora MORD Kraków ds. działań edukacyjno-szkoleniowych i realizacji programów BRD; Lider dziedziny Bezpieczny Ruch Drogowy - Programu Bezpieczny Kraków. Uczestnicy i obserwatorzy Dyskusji mieli szansę uczestniczyć w premierze spotu przygotowanego na rzecz kampanii informacyjno-edukacyjnej - „Nowe przepisy to wymóg, nie wybór. Tak jak życie.” [kliknij]. Narracja lektora: - Od 1. czerwca następuje zmiana przepisów. Pieszemu przysługuje pierwszeństwo od momentu wchodzenia na przejście dla pieszych. Jednak nie zdejmuje to z niego obowiązku rozejrzenia się i upewnienia, że nie wtargnie przed nadjeżdżający pojazd. Pamiętaj by przechodząc przez jezdnię nie używać telefonów i innych urządzeń. Jako kierowca masz obowiązek zachowania ostrożności… Spot już jest dostępny do wykorzystania podczas prowadzonych szkoleń i wszelkich działań informacyjno-edukacyjnych (z podaniem źródła). Do wykorzystania i upowszechniania przygotowano także krótki film – informacja graficzna, podobnie jak spot, przygotowana w ramach projektu „Bezpieczny Kraków” [kliknij].
Katarzyna Dobrzańska-Junco. - To jest właśnie ten moment, aby mówić jednym głosem, jasnym, konkretnym przekazem i przede wszystkim, żeby to był wspólny głos. Tylko w ten sposób będziemy mogli wpłynąć na bezpieczeństwo ruchu drogowego, a co najważniejsze na zmianę postaw (…) przygotujmy społeczeństwo do zmian - apelowała Katarzyna Dobrzańska-Junco. Mówiła o potrzebie zmian nawyków, zachowań uczestników ruchu drogowego, wskazując, iż to zmiana, która powinna następować stopniowo przez dłuższy czas, a komunikat powinien być dostosowany do różnych grup społecznych, do konkretnych grup wiekowych. - Obok informowania niezbędny jest nawyk przestrzegania przepisów – podkreślała K. Dobrzańska-Junco. Zakończeniem tej niezwykle ważnej i interesującej wypowiedzi było wskazanie na tzw. lokalną moc wszelkich kampanii – oczywiście przy wsparciu tych ogólnokrajowych. I konkretna rada metodyczna, aby zmiany przekazywać w sposób pozytywny, zintegrowany, abyśmy mówili jednym głosem.
Korzystajmy w tych opinii, doświadczeń, materiałów edukacyjnych. (jm)
Udostępnij! Opublikuj na swojej stronie internetowej! W Twojej grupie mediów społecznościowych! Podczas szkolenia! itd. itd.: