Powodem 60% wypadków z winy młodych kierowców jest rozkojarzenie, a taniec i śpiewanie w samochodzie są jedną z pięciu głównych przyczyn utraty koncentracji – wykazały badania przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych. Na pierwszym miejscu jest interakcja z pasażerami (15%), na drugim używanie telefonu komórkowego (12%)*. W Polsce młodzi kierowcy są sprawcami aż 20% wszystkich wypadków powstałych z winy kierujących**.
Równie niebezpieczne dla młodych kierowców okazało się przyglądanie czemuś wewnątrz auta lub na zewnątrz, odpowiednio 10 i 9%. Rozproszenie uwagi poprzez taniec i śpiewanie dotyczyło 8% badanych. Bazą do badania były analizy nagrań video z samochodów młodych kierowców zarejestrowane na chwilę przed wypadkiem. Przeanalizowano ponad 2 200 nagrań.
Czasami po wypadku trudno jest stwierdzić, co było jego prawdziwą przyczyną. Szczególnie trudne jest to w przypadku, gdy rozproszeniu uwagi towarzyszą inne czynniki, takie jak nadmierna prędkość czy nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu. Dostęp do nagrania z wnętrza auta umożliwia głębszą analizę sytuacji i jest tragicznym dowodem do czego prowadzi brak koncentracji – mówi Zbigniew Weseli, dyrektor Szkoły Bezpiecznej Jazdy Renault.
Bardzo często młodych kierowców charakteryzuje skłonność do ryzyka, przy jednoczesnym małym doświadczeniu i przecenianiu swoich możliwości na drodze. Jeśli do tego dojdą takie czynniki jak rozproszenie wynikające z głośno puszczanej muzyki, tańca i zerkania na telefon komórkowy, wówczas prawdopodobieństwo niebezpiecznego zdarzenia na drodze proporcjonalnie wzrasta.
Bardziej doświadczeni kierowcy powinni dawać młodym przykład, jak poruszać się po drogach. Dobry wpływ na młodych mogą mieć rodzice, pokazując, że spokojny styl jazdy i koncentracja na drodze są kluczem do zachowania bezpieczeństwa na drodze – tłumaczy Zbigniew Weseli.
Materiał jednej z amerykańskich, lokalnych stacji telewizyjnych na temat wypadków spowodowanych przez rozkojarzonych, młodych ludzi. Zawiera nagrania wykonane kamerami znajdującymi się w pojazdach.