Kodeks z komentarzem. Dlaczego warto mieć go w swojej biblioteczce? Kodeks drogowy powinien znać każdy fachowiec, ale co się kryje za pojęciem komentarza?
Ustawa Prawo o ruchu drogowym została uchwalona w 1997 roku. Przez okres niemal 19 ostatnich lat wielokrotnie ją zmieniano. Pojawiały się nowe akty wykonawcze. 19 stycznia 2013 roku weszła w życie większość przepisów ustawy o kierujących pojazdami. Uregulowano w niej prawie wszystkie sprawy dotyczące kierujących. Te ustawy, wraz z rozporządzeniami stanowią zbiór regulacji prawnych, które dotyczą ruchu drogowego, pojazdów, kierowania nimi, uprawnień i wszystkiego co się z tym wiąże. Zbiór ten potocznie określa się mianem "Kodeksu drogowego".
Łatwo zgadnąć, że wszystkie te dokumenty zebrane razem stanowią niemały zbiór. Żeby przez niego przebrnąć, potrzeba wielu godzin lektury. Treść niektórych zapisów rodzi nie tylko wątpliwości, ale też "zwykłego śmiertelnika" może przyprawić o ból głowy. Dlatego trud zmagania się z materią prawną lepiej zostawić fachowcom. Jeszcze lepiej sięgnąć po opracowanie zawierające komentarz doświadczonego prawnika. Przykładem takiej pozycji jest "Kodeks drogowy. Komentarz z orzecznictwem NSA, SN i TK" autorstwa Stanisława Sobonia.
"Posiadanie takiej pozycji jest niezbędne dla fachowca. Pozwala rozjaśnić treść przepisów, jest merytorycznym dodatkiem, który pozwala zrozumieć nie tylko intencje ustawodawcy, ale też lepiej interpretować prawo" - mówi w rozmowie z L-instruktorem Karol Kreft, właściciel OSK "Jankar" z Redy, członek Zarządu Pomorskiego Stowarzyszenia Instruktorów Nauki Jazdy. "Ktoś, kto zawodowo zajmuje się dziedziną, której dotyczy takie opracowanie, doceni wsparcie, jakiego autor udziela czytelnikowi w komentarzu" - dodaje Kreft przyznając, że jest właścicielem kilku zestawów kolejnego już wydania opracowania.
W 2002 roku wszystko mieściło się w jednym tomie, 10 lat później pozycja była już dwutomowa, aktualne, piąte już wydanie to już 3 tomy. Świadczy to zarówno o merytorycznej wartości książek, jak i - niestety - stale rosnącej ilości uregulowań wymagających "tłumaczenia". Jeśli chcesz obejrzeć fragment książki, kliknij w poniższy przycisk.
Zmiany ustawowe to jedno, ale równocześnie sądy i Trybunał Konstytucyjny wydają orzeczenia wpływające na korekty niektórych zapisów. Wszystko to znajduje się w najnowszym wydaniu opracowania, które jest dostępne w sprzedaży w sklepie internetowym Wydawcy. Stan prawny: 1 lutego 2016.