Poseł Waldy Dzikowski w swojej interpelacji (nr 2128) w sprawie rejestru kandydatów na kierowców otrzymał odpowiedź, której udzielił Tadeusz Jarmuziewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej
Szanowna Pani Marszałek! Odpowiadając na pismo nr SPS-023-2128/12, przekazujące interpelację posła pana Waldy Dzikowskiego w sprawie rejestru kandydatów na kierowców, przedstawiam następujące wyjaśnienie.
Zgodnie z delegacją ustawową określoną w art. 20 ust. 1 pkt 2 ustawy o kierujących pojazdami minister właściwy ds. transportu został upoważniony do określenia w drodze rozporządzenia między innymi szczegółowych czynności organów i innych jednostek w zakresie wydawania i zatrzymywania dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. W zakres tej delegacji wchodzi określenie sposobu obiegu dokumentów związanych ze szkoleniem kandydatów na kierowców. Realizując przedmiotową delegację, minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej przygotował projekt rozporządzenia w sprawie dokumentów stwierdzających uprawnienia do kierowania pojazdami. Zgodnie z zaproponowanym rozwiązaniem osoba, która podejmie decyzję o rozpoczęciu szkolenia, docelowo będzie mogła złożyć wniosek o wydanie prawa jazdy drogą elektroniczną, załączając do niego niezbędne dokumenty. Starosta na podstawie takiego wniosku, po dokonaniu weryfikacji dokumentów, będzie generował w systemie teleinformatycznym informację o kandydacie na kierowcę. W przypadku niespełnienia wymagań ustawowych do rozpoczęcia szkolenia albo niespełnienia wymagań ustawowych do wydania uprawnień dla osób niepodlegających procesowi szkolenia informacja taka nie zostanie wygenerowana. Na szkolenie będzie można się zgłosić do dowolnie wybranego ośrodka szkolenia kierowców. Ośrodek szkolenia kierowców przed rozpoczęciem szkolenia będzie pobierał wygenerowaną wcześniej informację o kandydacie na kierowcę z systemu teleinformatycznego, a po zakończeniu szkolenia uzupełniał ją w zakresie zaświadczenia o ukończeniu szkolenia. Tak przygotowana elektroniczna informacja o kandydacie na kierowcę umożliwi przeprowadzenie egzaminu na prawo jazdy. Kandydaci na kierowców będą mogli zapisać się na egzamin przez Internet. Po zdanym egzaminie ośrodek egzaminowania uzupełni w systemie teleinformatycznym informację o kandydacie na kierowcę o dane dotyczące wyniku egzaminu państwowego. Na podstawie wszystkich otrzymanych za pośrednictwem systemu teleinformatycznego danych organ ten wyda decyzję o nadaniu uprawnień do kierowania pojazdami, a następnie zamówi prawo jazdy u producenta tych dokumentów. Prawo jazdy, podobnie jak dzisiaj, będzie mogło być przekazane osobie wnioskującej o nie drogą pocztową.
Warto wskazać, że jeżeli osoba ubiegająca się o prawo jazdy w pełni wykorzysta dostępną ścieżkę aplikowania o ten dokument, to w efekcie odbędzie się to bez jej obecności w urzędzie. Przy wykorzystaniu ścieżki elektronicznej rola tego organu ograniczy się, w większości przypadków, do sprawdzenia poprawności wypełnienia dokumentów przesłanych przez kandydata na kierowcę. Oczywiście nie można zapominać o osobach, które nie korzystają z Internetu. W takim przypadku osoba będzie mogła zgłosić się do starosty, gdzie na podstawie wypełnionego wniosku i złożonych dokumentów starosta będzie generował informację o kandydacie na kierowcę.
Należy wskazać, że przedmiotowe przepisy mogą spowodować konieczność dodatkowego wyposażenia oraz zmianę systemu pracy organów wydających uprawnienia do kierowania pojazdami, a także konieczność zatrudnienia dodatkowych pracowników w niektórych starostwach. Zgodnie z oceną skutków regulacji ustawy o kierujących pojazdami przewidziano konieczność zatrudnienia dodatkowej kadry w wydziałach komunikacji starostw powiatowych. Wskazano, że szacunkowy koszt w skali kraju powinien wynosić około 5 000 000 zł. Ustawodawca wskazał, że źródłem finansowania tych wydatków powinny być dochody samorządu powiatowego wynikające z wykonywania czynności z zakresu spraw komunikacyjnych - między innymi wydawania praw jazdy i dowodów rejestracyjnych oraz z opłat za wpis do rejestru przedsiębiorców prowadzących ośrodki szkolenia kierowców.
Biorąc pod uwagę powyższe, uprzejmie informuję, że w mojej ocenie przygotowywane przepisy są zgodne z delegacją ustawową wynikającą z przepisów ustawy o kierujących pojazdami, a tym samym z przepisami ogólnymi wynikającymi z Konstytucji RP. Warto też wskazać, że z punktu widzenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami wprowadzenie w życie tych przepisów przyczyni się do ograniczenia biurokracji i znacząco uprości i przyspieszy procedurę związaną z uzyskiwaniem uprawnień do kierowania pojazdami. Wejście w życie przedmiotowych przepisów planowane jest na 19 stycznia 2013 r.
Z poważaniem