W poprzednim artykule wspomniałem, że o „postojowe” możemy się ubiegać 3-krotnie. Podałem również symbol druku na którym należy złożyć wniosek o wypłatę świadczenia RSP-D. Krzystając z tego druku występujemy o pierwsze świadczenie, natomiast aby uzyskać kolejne wniosek musi być złożony na druku o symbolu RSP-DK. Popełniłem ten błąd składając wniosek o drugie świadczenie. Miła Pani z ZUS zadzwoniła i poinformowała mnie o nieprawidłowości. Musiałem złożyć od nowa wniosek już na prawidłowym druku, gdyż poprzedni nie został rozpatrzony. Miło ze strony ZUS, że mnie o tym powiadomiono.
Kolejnym elementem pomocy dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest możliwość ubiegania się o:
- dofinansowanie części kosztów prowadzenia działalności gospodarczej przez przedsiębiorców niezatrudniających pracowników,
- udzielenie pożyczki na pokrycie bieżących kosztów prowadzenia działalności przez mikroprzedsiębiorcę.
Podmiotem zarządzającym tymi środkami są Urzędy Pracy. Dlatego tam składamy nasze wnioski. Te w wersji elektronicznej możemy zrealizować po zalogowaniu się na stronie www.praca.gov.pl .
Z panelu wybieramy zakładkę „Tarcza antykryzysowa”. Przypominam, że zarówno w ZUS jak i na tym portalu musimy być przygotowani do złożenia podpisu elektronicznego lub za pomocą Profilu Zaufanego. Warto być do powyższego przygotowanym, gdyż czas sesji niezbędnej do wypełnienia wniosku jest ograniczony i nie da się go zawiesić. Niezbędne będą również dane firmy (NIP, REGON, nr konta bankowego) oraz wyniki finansowe firmy za poprzednie miesiące.
W panelu „Tarcza antykryzysowa” możemy wybrać odpowiednia zakładkę - pożyczki (kolor żółty) lub dofinansowania (kolor niebieski). Oba wnioski są bardzo łatwie do wypełnienia. Ważną jest natomiast konieczności ściągnięcia na pulpit wzorów umów (wytłuszczone na czerwono), które należy wypełnić i zapisać na swoim komputerze. Umowy te będą dołączone do wniosków w formie załączników. Z racji, że wniosek wraz z załącznikiem (umową) jest całościowo podpisywany podpisem elektronicznym lub poprzez profil zaufany nie ma potrzeby podpisywania wypełnionej umowy. Na tę okoliczność warto pobrać - po podpisaniu (elektronicznym) i wysłaniu wniosku - potwierdzenie dokonania operacji.
Pewnym zaskoczeniem był fakt, że do umowy o pożyczkę w jednym pliku dołączono od razu wniosek o umorzenie. Tę część bez wypełnienia.
Podobnie jak w kontaktach z ZUS nie mamy możliwości uzyskania informacji o stopniu zaawansowania prac na naszym wnioskiem. Jedynie w umowie jest zawarty termin przelania środków z pożyczki do dwóch dni po podpisaniu umowy przez Urząd. Ale kiedy rozpatrzenie umowy nastąpi to jue nie jest wiadome. Z różnych stron kraju płyną komunikaty o potrzebie uzbrojenia się w cierpliwość, byle nie brakło jej naszym dostawcom prądu, wody czy usług telefonicznych. Pominę właścicieli lokali czy placów manewrowych.
Niniejszy materiał nie przewodnikiem, lecz jest on subiektywnym głosem wynikającym z osobistych doświadczeń autora. Szersze informacje otrzymacie na stronie https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa
Instruktor (imię i nazwisko do wiadomości redakcji)