Pytanie
Trzy lata temu zatrzymano mi na trzy lata prawo jazdy w związku z tym, że sam prowadziłem samochód będąc w stanie nietrzeźwości. Jestem, a właściwie byłem instruktorem nauki jazdy (w okresie zatrzymania prawa jazdy skończyła się ważność moich uprawnień). Zatrzymanie prawa jazdy nie miało związku z nauką jazdy ani też nie cofnięto mi uprawnień instruktora. Karę odbyłem, która już uległa zatarciu. W związku z powyższym zwracam się z uprzejmą prośbą o informację jak wygląda ścieżka postępowania w celu odzyskania uprawnień instruktora, oczywiście po odzyskaniu prawa jazdy. Czytelnik
Odpowiedź
Pragnąc wyczerpująco odpowiedzieć na Pańskie pytanie należy ją rozważyć w dwóch odrębnych aspektach - etyki wykonywania zawodu instruktora oraz prawnym.
Instruktor nauki to nie tylko “wyrobnik” wykonujący swoją pracę, lecz również nauczyciel kształtujący postawę przyszłych kierowców. Jak sobie wyobraża Pan szkolenie innych, w sytuacji, gdy sam nie stosuje się Pan do podstawowych zasad. Nie czuję się uprawniony do oceny, pozostawiam to Pańskiemu osądowi i organów nadzoru.
W aspekcie prawnym w Pańskiej informacji występuje szereg niejasności. Są one związane z brakiem wiedzy w zakresie całego wyroku, co ma istotne znaczenie dla konsekwencji np. zatarcia kary. Najskuteczniejsze jest zwrócenie się w tej sprawie do Krajowego Rejestru Karnego z zapytaniem o karalność. Tam ujawni się faktyczny stan prawny.
Równocześnie ustawa z dnia 5 stycznia 2011 roku o kierujących pojazdami w art. 33 ust. pkt. 8 lit. a i d - jednoznacznie określa, że instruktor nauki jazdy nie może być skazany prawomocnym wyrokiem sądu za:
- przestępstwo przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji,
- prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu lub w stanie po użyciu innego podobnie działającego środka.
Oznacza to, że z chwilą uprawomocnienia się wyroku przestał Pan spełniać wymogi niezbędne do wykonywania zawodu instruktora nauki jazdy. Fakt przeoczenia tego przez Starostę i nie wszczęcia postępowania o wykreślenie Pana z rejestru instruktorów nie ma znaczenia wobec świadomości faktu nie spełniania wymogów art. 33 ustawy o kierujących pojazdami, jaką Pan posiadał, a którą Pan ukrył przed Starostą. Jeżeli cofnięto Panu uprawnienia do kierowania pojazdem, to wynika, że Starosta dysponował wiedzą o utracie podstaw do wykonywania zawodu instruktora nauki jazdy. Dlaczego tego nie dokonał?
Ponadto, jeżeli się Pan dopuścił szkolenia kandydatów na kierowców w okresie nie posiadania uprawnień, może być wszczęte postępowanie o cofnięcie uprawnień osobom szkolonym przez Pana.
W takiej sytuacji - wobec Pana - może być zastosowany przepis o rażącym naruszeniu przepisów w zakresie szkolenia - zgodnie z art. 46 ust. 5 ustawy o kierujących pojazdami “W przypadku skreślenia z ewidencji instruktora lub wykładowcy, który dopuścił się rażącego naruszenia przepisów w zakresie szkolenia, ponowny wpis do ewidencji może być dokonany:
- nie wcześniej niż po upływie 2 lat od dnia, w którym decyzja o skreśleniu stała się ostateczna, oraz
- po ponownym złożeniu egzaminu, o którym mowa w art. 33 ust. 1 pkt 7 - , z wynikiem pozytywnym.
Zapis ten może być wykorzystany w przypadku, gdy prowadził Pan szkolenie w okresie nie spełniania wymogów art. 33 ust. pkt. 8 lit. a i d.
Natomiast, gdy nie prowadził Pan szkolenia w tym czasie, to po zatarciu kary można wystąpić o ponowne wpisanie do rejestru instruktorów dokumentując spełnienie wymogów art. 33 ust 1 ustawy o kierujących pojazdami. W tym przypadku ustawodawca nie przewidział obowiązku zdawania powtórnego egzaminu.
Tak mniej więcej przedstawia się sytuacja prawna w oparciu o Pana informację. Ostateczną decyzję i działania podejmie Starosta zgodnie z kompetencjami.
Marek Górny (Kraków)
(na zdjęciu obok)