Szkolenia e-learningowe pozwalają na rozpoczęcie szkolenia nawet przy zgłoszeniach indywidualnych, co nie jest bez znaczenia w obecnej sytuacji panującej na rynku usług szkoleniowych. Zapraszamy do lektury ciekawego tekstu Daniela Kaczmarka o szkoleniu "na odległość"
Od dłuższego czasu tradycyjny proces kształcenia osób w zakresie kursów prawa jazdy był wspomagany przez system kształcenia e-learningowego. Firmy korzystające dotychczas z tej formy szkolenia udostępniały e-learning jako sposób wsparcia szkolenia na kursach prawa jazdy. Tego typu wsparcie e-learningowe nie było usankcjonowane prawnie i nie mogło zastąpić szkolenia stacjonarnego. Dopiero wejście w życie ustawy z dnia 5 stycznia 2011, a dokładnie art. 23 ust. 3, umożliwiło formalne, zgodne z prawem, prowadzenie wykładów na odległość z wykorzystaniem technik komputerowych i Internetu.
Uprawnionymi do prowadzenia tego typu szkoleń zostały ośrodki szkolenia kierowców, które posiadają poświadczenie, art. 26 ust. 2. ustawy o kierujących pojazdami. Posiadanie poświadczenia, a tym samym możliwości szkolenia na odległość, wymaga od takiego ośrodka posiadania: akredytacji kuratora oświaty, osoby sprawującej nadzór pedagogiczny, instruktorów posiadających odpowiednie doświadczenie w prowadzeniu szkoleń kierowców, programów szkoleniowych oraz materiałów dydaktycznych.
Rozporządzenie z dnia 13.7.2012 roku w sprawie szkolenia osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami, instruktorów i wykładowców w § 4 ust. 4, określiło w jaki sposób powinno być prowadzone szkolenie e-learningowe. Ośrodek taki powinien zapewnić: przydzielenie osobie szkolonej indywidualnego identyfikatora pozwalającego na bezpośrednie śledzenie postępów w nauce, przeprowadzenie zajęć w zakresie i czasie wymaganym programem szkolenia, zabezpieczenie przed ingerencją w kolejność prowadzonych zajęć, przeprowadzenie testu sprawdzającego wiedzę po każdym module tematycznym szkolenia, możliwość kontynuowania szkolenia wyłącznie po uprzednim uzyskaniu pozytywnego wyniku z testu sprawdzającego wiedzę.
Spełnienie tych i innych zapisów zawartych w ustawie o kierujących pojazdami, wymaga od właścicieli ośrodków szkolenia kierowców dodatkowych nakładów inwestycyjnych, organizacyjnych i merytorycznych. Ośrodki szkolenia kierowców, które obecnie nie mogą spełnić wymogów ustawowych, a chcą szkolić e-learningowo, mogą nawiązać współpracę z ośrodkami posiadającymi poświadczenie (Super OSK). Nawiązanie współpracy polega na podpisaniu umowy. Ośrodek szkolenia kierowców nie posiadający poświadczenia, ale posiadający podpisaną umowę o współpracy z Super OSK, nie może samodzielnie szkolić e-learningowo, ale dzięki współpracy może prowadzić rekrutację uczestników którzy będą skierowani do Super OSK na szkolenie e-learningowe.
Zgłaszanie uczestników na szkolenie e-learningowe przez ośrodki szkolenia kierowców bez poświadczenia polega na: poinformowaniu uczestnika szkolenia o formie szkolenia (e-learning), podpisaniu przez uczestnika szkolenia stosownego oświadczenia, złożeniu zlecenia na przeszkolenie danej osoby do Super OSK. Ośrodek szkolenia kierowców z poświadczeniem na podstawie zgłoszenia: pobiera profil kandydata na kierowcę, nadaje login i hasło uczestnikowi szkolenia, wysyła login i hasło na wskazany w zleceniu adres e-mail. Uczestnik rozpoczyna szkolenie logując się na platformie e-learningowej.
Kurs e-learningowy zgodnie z programem szkolenia obejmuje 24 godziny. Osoba w trakcie szkolenia, ma do dyspozycji kontakt z instruktorem za pomocą poczty e-mail lub Skype'a, w celu wyjaśniania problemów merytorycznych. Dodatkowo po zakończeniu szkolenia e-learningowego uczestnik obowiązkowo musi odbyć w OSK bez poświadczenia: 1 godzinę wykładu, 1 godzinę ćwiczeń oraz 4 godziny z zakresu pierwszej pomocy. Po zakończeniu formalnego 24 godzinnego cyklu szkoleniowego uczestnik ma dostęp do bazy pytań egzaminacyjnych, oraz platformy e-learningowej.
Prowadzenie szkoleń w formie stacjonarnej niewątpliwie najlepsze, ale kosztowne (sala wykładowa, instruktor, program komputerowy, rzutnik, komputer) wymusza na właścicielach firm szkoleniowych szukanie nowych rozwiązań. Alternatywą do szkoleń prowadzonych w formie stacjonarnej są szkolenia e-learningowe, gdzie relatywnie niskie koszty, pozwalają na rozpoczęcie szkolenia nawet przy zgłoszeniach indywidualnych, co nie jest bez znaczenia w obecnej sytuacji panującej na rynku usług szkoleniowych.