Czy okres próbny obejmie aktualnych posiadaczy prawa jazdy kategorii innej niż B, którzy zdadzą egzamin na kategorię B po 4 czerwca? I czy mandaty otrzymane podczas jazdy pojazdem innej kategorii, rzutują na wizerunek kierowcy w okresie próbnym?
Na redakcyjną skrzynkę otrzymaliśmy pytanie od pana Tomasza:
Proszę o wyjaśnienie sytuacji dotyczącej zmian następujących po 4 czerwca 2018 r.
Od sierpnia 2016 r. posiadam prawo jazdy kategorii A1. W lipcu 2018 r. będę zdawał na kat. B. Czy w takiej sytuacji obejmą mnie wszystkie obostrzenia i zmiany?
Jeżeli po zdaniu prawa jazdy na kat. B, dostałbym mandat poruszając się motocyklem, to czy wliczałoby mi się to do 2-letniego okresu próbnego?
Proszę o informację zwrotną w tej sprawie.
Z wyrazami szacunku,
Tomasz
(pełne dane znane redakcji)
Odpowiadamy:
Zgodnie z obowiązującymi w dniu dzisiejszym przepisami - będą Pana dotyczyły obostrzenia wynikające z okresu próbnego, którego wejście w życie datowane jest na 4 czerwca 2018 roku.
Co zaś dotyczy mandatów, to tak. Przewinienia w ruchu drogowym są klasyfikowane ogólnie, czyli dotyczą wszystkich posiadanych kategorii prawa jazdy.
Prawo jazdy 2018 - co się zmieni?
Przypomnijmy, zgodnie z aktualnymi zapowiedziami, 4 czerwca mają wejść w życie przepisy zmieniające ustawy o kierujących pojazdami, a wynikające z uruchomienia systemu CEPiK 2.0. Mają to być regulacje dotyczące "świeżo upieczonych" kierowców. W okresie od 4 do 8 miesięcy od zdania egzaminu, będzie trzeba odbyć kurs doszkalający (między 4-8 miesiącem od dnia wydania prawa jazdy) prowadzony przez WORD i (w tym samym okresie) obowiązkowe szkolenie praktyczne w ODTJ.
Ograniczenia prędkości dla początkujących
Równocześnie przewidziano ograniczenia prędkości jazdy dla początkujących kierowców (obowiązujące przez 8 miesięcy od dnia odebrania prawa jazdy) - do 50 km/godz. w obszarze zabudowanym i do 80 km/godz. poza nim oraz do 100 km/godz. na autostradzie i drodze ekspresowej dwujezdniowej, nawet jeśli znaki drogowe będą dopuszczały szybszą jazdę).
Zakaz pracy jako kierowca
W tym czasie ma też obowiązywać ośmiomiesięczny zakaz pracy zarobkowej na stanowisku wymagającym uprawnień kierowcy (pojazdu określonego w prawie jazdy kat. B), zakaz prowadzenia działalności gospodarczej ściśle związanej z prowadzeniem auta (pierwsze 8 miesięcy od daty uzyskania uprawnień).
Obowiązkowy zielony listek
Kierowcy w okresie 8 miesięcy od momentu wydania prawa jazdy, będą zobowiązani do poruszania się w ruchu drogowym jedynie samochodami oznakowanymi z tyłu i z przodu tzw. zielonym listkiem.
Łatwiejsza strata prawa jazdy
Generalnie kierowcy w okresie próbnym będą mogli łatwiej stracić swoje prawo jazdy. Ustawodawca przewidział także możliwość cofnięcia uprawnień osobom, które popełnią w okresie próbnym co najmniej trzy wykroczenia ukarane mandatem karnym lub jedno przestępstwo drogowe.