Druk RSP-D. Wniosek o świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla osób prowadzących działalność gospodarczą [KLIKNIJ]
Kolejny raz przychodzi się nam zmierzyć z zapaścią w branży szkoleniowej. Ledwo przyzwyczailiśmy się do skutków niżu demograficznego, a dopadł nas wirus COVID-19. Dla wielu z nas to bardzo poważny problem szczególnie ekonomiczny. Obciążenie stałymi kosztami rat, wynajmu, mediów itp. Przy braku dochodów mogą stać się przyczyną upadku firmy i to krótkim czasie.
Z mediów płyną zapewnienia o szerokiej gamie pomocy dla przedsiębiorców. Mają one obejmować zarówno tych z jednoosobową działalnością jak i tych z grupy mikroprzedsiębiorstw (1-9 pracowników) oraz tych małych itd. Zazwyczaj polegamy na informacjach płynących z wszelkiego rodzaju mediów od TV po Internet. Albowiem tylko nielicznym z powodzeniem udało się przebić przez gąszcz przepisów związanych z przeciwdziałaniem epidemii COVID-19. Nie tylko obszerność tych aktów prawnych - liczących kilkaset stron odnośników do innych źródeł, lecz także ich wielokrotne zmiany oraz tematyczne rozproszenie - powodują trudności w uzyskaniu jednego pełnego obrazu.
Dlatego więc tymczasem skupmy się jedynie na zakresie przepisów, które mogą nam pomóc przetrwać - miejmy nadzieję, że do rychłego powrotu normalności, albo co najmniej stabilności. Ponieważ sam jestem „jednoosobowa firmą” to pozwolę się podzielić własnymi doświadczeniami w zakresie uzyskania wsparcia ze strony instytucji państwowych. Celowo pomijam strefę sektora bankowego, bo dla mnie to jest niebezpieczne ze względu na nieprzewidywalność rozwoju sytuacji w dłuższym okresie.
Będę próbował odpowiedzieć na pytanie - w jakim zakresie przedsiębiorca prowadzący jednoosobową firmę może liczyć na pomoc? I krótko wymienię następujące możliwości:
1) zwolnienie ze składek ZUS;
2) świadczenie postojowe;
3) dofinansowanie do prowadzonej działalności;
4) pożyczka (w maksymalnej wysokości do 5 000 zł) z możliwością jej umorzenia.
Informacje na temat zasad udzielania pomocy w wymienionym zakresie dostępne są na stronie: https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa lub uzyskamy je wpisując w wyszukiwarce temat pomoc dla firm jednoosobowych. Gdy już będziemy na tej stronie należy zwrócić uwagę na rodzaj (wielkość) firmy (po lewej stronie), gdyż pomoc jest zróżnicowana u uzależniona właśnie od faktu wielkości firmy ubiegającego się o pomoc.
Wiemy więc jaką pomoc możemy uzyskać, teraz kilka moich subiektywnych doświadczeń nabytych podczas składania stosownych wniosków (wszystkie oczywiście w formie elektronicznej).
Pierwsze kroki skierowałem do ZUS. Podstawą jest posiadanie tzw. podpisu elektronicznego w wersji certyfikowanej (np. Szafir), profilu zaufanego (E-Puap) lub profilu dostępnego za pośrednictwem bankowości elektronicznej. Jest to element niezbędny do skutecznego zalogowania się do systemu ZUS (dot. pomocy z poz. 1-2) o nazwie PUE - https://www.zus.pl/pue. Gdy już się zalogujemy do swojego konta (lub je założymy) to w panelu Płatnik odszukujemy - w katalogu spraw do załatwienia drogą elektroniczną - druk o symbolu - RDZ wniosek o zwolnienie z obowiązku opłacenia należności z tytułu składek za marzec-maj 2020. Termin składania tych wniosków upływa z dniem 30 czerwca 2020 r. Radzę wcześniej przygotować sobie wyniki finansowe, a konkretnie wielkość przychodu (czyli sumy wystawionych rachunków, faktur - netto). Wypełnienie druku nie stanowi większych problemów. Po wypełnieniu i wysłaniu dokumentu warto pobrać sobie potwierdzenie wysłania.
Ubiegając się o tzw. postojowe musimy na tym samym panelu Płatnik znaleźć wniosek o symbolu RSP-D o świadczenie postojowe w związku z przeciwdziałaniem skutkom wywołanym COVID-19 dla osób prowadzących działalność gospodarczą. Trzeba bardzo uważnie czytać treść wniosku, gdyż w panelu dostępnych jest kilka druków o podobnych nazwach. Najlepiej wykorzystać druk o symbolu – RSP-D. Tzw. postojowe przysługuje przedsiębiorcom, którzy mogą wykazać spadek przychodów o co najmniej 15% w porównaniu do poprzedzającego miesiąca. Czyli składając wniosek w maju należy porównać przychody marca do kwietnia. O świadczenie postojowe możemy ubiegać się 3. krotnie. Każdy kolejny wniosek może być złożony w następnym miesiącu po otrzymaniu poprzedniego świadczenia. Należy zwrócić uwagę na fakt, że kolejne zasiłki postojowe będą wypłacane, gdy przychody będą spadały o kolejne 15% w stosunku do poprzedniego miesiąca.
Nie oczekujcie na informacje od ZUS. Jedynym śladem złożenia waszych wniosków jest potwierdzenie wysłania na Waszym koncie w PUE (zakładka wysłane). Nie ma możliwości otrzymania informacji na infolinii czy za pomocą skrzynki podawczej. Ja pierwsze świadczenie otrzymałem już po 14. dniach. Na kolejne czekam.
Zachęcam Państwa do zapoznania się z informacjami dostępnymi na stronie https://www.gov.pl/web/tarczaantykryzysowa, gdzie w miarę przystępny sposób opisano kto, w jaki sposób i na jakich warunkach może otrzymać pomoc.
O pomoc można również ubiegać się z Urzędu Pracy - (poz. 3-4) - ale o tym w kolejnym artykule.
Instruktor (imię i nazwisko tylko do wiadomości redakcji)