Ruszył ogólnopolski projekt szkoleniowy dla Ośrodków Szkolenia Kierowców "Wdrożenie polityki ECO drivingu w 300 szkołach jazdy". Czy chcesz aby Twój Ośrodek zyskał miano eko-szkoły? Trwa rekrutacja. Zgłoś się!
Ogólnopolski projekt szkoleniowy współfinansowany przez Unię Europejską ze środków EFS pt. "Wdrożenie polityki ECO drivingu w 300 szkołach jazdy" organizuje Instytut Transportu Samochodowego wraz z Grupą IMAGE. Projekt jest odpowiedzią na ogłoszony przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości konkurs "Zielone światło!" - wsparcie rozwiązań proekologicznych".
Realizowany przez ITS w latach 2010-2011 ogólnopolski projektu szkoleniowy pt. "Wzrost kompetencji kadry ośrodków szkolenia kierowców" doczekał się kontynuacji. W ostatniej edycji, w 130 szkoleniach stacjonarnych w 48 miastach udział wzięło 5000 instruktorów.
Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości o konkursie "Zielone światło!":
"Czy w prosty i tani sposób można sprawić, aby firma była przyjazna dla środowiska? Czy warto by nasza firma była utożsamiana z ekologicznym wizerunkiem?(...) Zaproponowany konkurs jest odpowiedzią na niedostrzeganą do tej pory potrzebę prowadzenia zielonej firmy poprzez połączenie oszczędności z dbałością o środowisko. Wspiera tym samym realizację jednego z priorytetów strategii Europa 2020 - "rozwój zrównoważony - wspieranie gospodarki efektywnej korzystającej z zasobów, bardziej przyjaznej środowisku i bardziej konkurencyjnej".
DLA KOGO SZKOLENIE?
Organizatorzy zamierzają przeszkolić 2400 osób z terenu całej Polski, w tym 300 kobiet i 480 osób w wieku 50+ (22 kobiety) zatrudnionych w mikro i w małych przedsiębiorstwach (300 Ośrodkach Szkolenia Kierowców).
CELE SZKOLENIA
Dzięki udziałowi w szkoleniu, 2400 osób kluczowej kadry i instruktorów jazdy OSK będzie gotowych do wdrożenia w swoim OSK ekousługi, czyli opracowanej koncepcji nauczania ekojazdy dla kierowców i kandydatów na kierowców w wyniku wsparcia szkoleniowo-doradczego. Szkolenie pozwoli posiąść wiedzę w zakresie budowania ekologicznej marki produktu i wizerunku OSK.
Każdy Ośrodek Szkolenia Kierowców, który weźmie udział w szkoleniu będzie mógł liczyć na zdobycie tytułu "Zielonej Firmy".
"Zielona Firma" będzie świadomie budować swój eko-wizerunek i eko-markę swoich produktów. Coraz silniejszy trend skłania nie tylko do ekologicznego trybu życia ale też prowadzenia biznesu zgodnie z naturą. Uruchamia to pozytywny odbiór firmy w oczach potencjalnych i obecnych klientów.
Ponadto, szkolenia dostarczą wiedzy w zakresie metodyki nauczania ekojazdy i wprowadzania ekologicznych innowacji w Ośrodkach Szkolenia Kierowców.
OBOP: 90% Polaków deklaruje potrzebę stosowania ekojazdy
75% młodych kierowców (20-25 lat) nie stosuje zasad ekojazdy.
Pentor 80% kierowców nie zna zasad ekojazdy.
Pierwszym etapem udziału w szkoleniu jest zrozumienie potrzeb i obaw uczestników. Wśród najważniejszych problemów wskazuje się brak standardów tematycznych i metodologicznych nauczania ekojazdy i brak narzędzi, które pozwoliłby zmierzyć efektywność rozwiązań ekologicznych. Podobnie często wymienia się też brak umiejętności stosowania marketingu ekousługi i znajomości przepisów i regulacji środowiskowych. Organizowane szkolenie rozwiąże te problemy.
Każdy uczestnik otrzyma kompleksowe wsparcie szkoleniowo-doradcze, dopasowane do jego indywidualnych potrzeb.
Właściciele i kluczowa kadra ośrodków otrzyma gotowy produkt do wdrożenia, który wskaże konkretne działania. Po zakończeniu projektu przeprowadzona będzie weryfikacja wdrożenia.
Uczestnicy poznają techniki skutecznej komunikacji i panowania nad stresem. Jednym z tematów będą też zagadnienia z zakresu BHP, ekonomiki pracy oraz metod i nowoczesnych narzędzi edukacyjnych wspomagających ćwiczenie funkcji poznawczych w kształceniu dorosłych. Organizatorzy zaznajomią uczestników z metodami rozwiązywania konfliktowych sytuacji, organizacji pracy i zarządzania czasem. Duże wsparcie otrzymają też kobiety-instruktorki.
Rekrutacja równych szans
Jednym z priorytetów Europejskiego Funduszu Społecznego jest aktywizacja zawodowa osób bezrobotnych, nieaktywnych na rynku pracy. Do udziału w szkoleniach organizatorzy zapraszają wszystkich, bez względu na wiek i płeć. Przewiduje się, że wśród przeszkolonych znajdzie się około 300 kobiet, a prawie 500 spośród wszystkich uczestników szkoleń ukończyło 50. rok życia.
Ponadto wymóg udziału kobiet i mężczyzn określa Artykuł 3 (ust. 2) Traktatu Amsterdamskiego (1997), który głosi:
Zadaniem wspólnoty jest, poprzez ustanowienie wspólnego rynku i unii gospodarczo-walutowej i prowadzenie wspólnych polityk lub działań, (...) przyczynianie się w całej wspólnocie do (...) równości pomiędzy mężczyznami i kobietami.
O równości mówią też artykuły 13 i 141 Traktatu, przy czym art. 13 dotyczy zwalczania dyskryminacji (tu: dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub przekonania, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną).
Zakres tematyczny
Blok dotyczący zarządzania pozwoli omówić podstawy, przykłady, dobre praktyki. Część poświęcona komunikacji przybliży pojęcia z zakresu marketingu ekologicznego i kontaktu z klientem. Wprowadzenie do andragogiki to część bloku metodycznego. O nowym egzaminie na prawo jazdy i jego powiązaniach z techniką jazdy ekologicznej trenerzy zapoznają uczestników w bloku dotyczącym narzędzi.
Dostęp do aktualnej wiedzy zapewnią spotkania z najlepszymi metodykami, wykładowcami i doradcami. Organizatorzy stawiają na otwartość na indywidualne potrzeby i problemy z zakresu funkcjonowania przedsiębiorstwa oraz na profesjonalną obsługę szkoleń. Każdy z uczestników otrzyma zaświadczenie o podniesieniu kwalifikacji potwierdzone zdanym egzaminem.
Nauka to 8-godzinne szkolenie oraz 40-godzinne, indywidualne szkolenie e-learningowe. Na koniec - co najważniejsze - produkt, jakim będzie proekologiczna księga wdrożeniowa, czyli "vademecum proekologicznego funkcjonowania".
Co zrobić aby wziąć udział w szkoleniu?
Należy wypełnić arkusz zgłoszeniowy. Wyszczególnić w nim osoby proponowane do udziału w szkoleniu i wypełnić ankietę potrzeb szkoleniowych Ośrodka Szkolenia Kierowców. Podpisane formularze trzeba wysłać na adres biura projektu:
Instytut Transportu Samochodowego
Centrum Zarządzania i Telematyki Transportu
ul. Jagiellońska 80
03-305 Warszawa
albo po zeskanowaniu, w formie załącznika na adres e-mail: biuro@ekodriving-osk.pl
Po zakwalifikowaniu OSK, na stronie www.ekodriving-osk.pl trzeba będzie wypełnić formularz umowy szkoleniowej i oświadczenia każdej z osób delegowanych na szkolenie.
Liczba miejsc jest ograniczona, o przyjęciu decyduje kolejność wpływania zgłoszeń. Jeśli liczba miejsc w wybranym terminie zostanie wyczerpana, organizatorzy zaproponują inny termin lub miejsce.
Szkolenie jest w całości sfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego
dr Marek Łepkowski
Koordynator Projektu