Posłanka Beata Bublewicz inauguruje nasz redakcyjny cykl krótkich wywiadów. Pytamy znane osoby, kojarzone z działalnością na rzecz BRD o ich wspomnienia związane z nauką jazdy i o pomysły na poprawę bezpieczeństwa
PYTANIE 1
Pierwsza samodzielna jazda samochodem...? Jakim? Kiedy? Gdzie?
Miałam 12 lat i jeździłam Fiatem 126p mojej mamy, na parkingu pod Olsztynem, z tatą w roli instruktora.
PYTANIE 2
Wspomnienia z nauki jazdy. Jakim pojazdem, po jakich drogach, z jakimi trudnościami/problemami?
Bardzo pozytywne. Miałam kompetentnego i miłego instruktora, który spokojnie udzielał wszelkich wskazówek. Jeździłam "maluchem" po ulicach Olsztyna.
PYTANIE 3
Pierwszy mandat. Za co? Jak wysoki?
Za przekroczenie prędkości. 100 zł chyba :-)
PYTANIE 4
Co może pomóc w poprawie stanu bezpieczeństwa w ruchu drogowym w Polsce?
Dbałość o kilka kwestii jednocześnie. Wszystkie są równie ważne, ale zaczęłabym od podnoszenia umiejętności i świadomości kierowców, bo w słynnej triadzie: człowiek - droga - samochód, to człowiek właśnie jest najważniejszy i podejmuje decyzje prowadząc pojazd. Jednak tak samo istotna jest edukacja komunikacyjna wszystkich uczestników ruchu drogowego, nie tylko kierowców, ale i pieszych, czy rowerzystów. Modernizacja i budowa dróg jest konieczna nieustannie, tym bardziej, ze zdecydowana większość wypadków ma miejsce na drogach powiatowych i gminnych. Zmiany legislacyjne także są konieczne, by nadążać za rzeczywistością. Kampanie społeczne wskazujące na najbardziej problematyczne zachowania na drodze powinny być przeprowadzane systematycznie. Warto stosować dobre rozwiązania z innych krajów np. szwajcarskie i szwedzkie.
PYTANIE 5
Jakie powinno być pierwsze działanie, które powinno zostać podjęte?
Nie można określić, że któreś z działań jest pierwsze, bo wyżej opisane są równie ważne i żeby zwiększyć poziom bezpieczeństwa, czyli zmniejszyć liczbę zabitych i rannych na drogach, trzeba prowadzić je jednocześnie.
PYTANIE 6
Czy mamy kiedykolwiek szansę stać się “Szwecją na drodze” i kiedy to może nastąpić?
Oczywiście, że tak! Dlatego działam wierząc, że cel jest bliżej niż kiedykolwiek wcześniej. Widać to po zmniejszającej się z roku na rok liczbie zabitych i rannych. Jednak nadal mamy dużo do zrobienia. Wciąż przodujemy w niechlubnych statystykach w UE pod względem największej liczby zabitych pieszych - niechronionych uczestników ruchu drogowego. Dobrze ukazuje to załączona infografika. Młodzi kierowcy w wieku 18-25 lat też giną najczęściej. Tutaj powielamy tendencję występującą także w innych krajach. Bezpieczeństwo na drogach dotyczy nas wszystkich, bo wszyscy jesteśmy uczestnikami ruchu drogowego. Codziennie. Dlatego to moja ulubiona działalność społeczna, bo wpływa bezpośrednio na ochronę zdrowia i życia ludzi. Zapraszam wszystkich społeczników do współpracy!
Beata Bublewicz,
parlamentarzystka, posłanka na Sejm V, VI i VII kadencji z listy Platformy Obywatelskiej. Działa społecznie na rzecz Zespołu Szkół Ogólnokształcących Mistrzostwa Sportowego im. Mariana Bublewicza (jej ojca) w Olsztynie. W 2001 powołała Fundację im. Mariana Bublewicza celem realizacji potrzeb tej szkoły. W 2005 wydała książkę poświęconą pamięci ojca, zawodowego kierowcy rajdowego, przeznaczając dochód na działalność fundacji. Znana z wielu inicjatyw na rzecz poprawy stanu Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.