Średnia przyczepa kempingowa potrafi ważyć 1,5 tony. To masa dwa razy większa niż dopuszczalna przy kategorii B. "Zwykłe" prawko nie wystarczy też by przewieźć konia albo łódkę. Jakie prawo jazdy wybrać?
Wszystko zależy od potrzeb i dopuszczalnej masy całkowitej (DMC) pojazdu, którym zamierzamy ciągnąć przyczepę. Prawo jazdy kategorii B pozwala na ciągnięcie przyczepy lekkiej (maks. DMC 750 kg) samochodem osobowym (maks. DMC 3,5 tony). Dopuszczalna, łączna masa całkowita takiego zestawu nie może przekraczać 4250 kg.
Przykład: |
Prawo jazdy kat. B i przyczepa inna niż lekka
Jeśli zaś nasza przyczepa posiada DMC większą niż 750 kg, jest więc zatem przyczepą inną niż lekka, to potrzebujemy już prawa jazdy kategorii B z kodem 96. Co ważne, łączna DMC zestawu wciąż nie może przekraczać 4250 kg.
Przykład: |
Jak zdobyć prawo jazdy kat. B kod 96?
Przede wszystkim trzeba posiadać już prawo jazdy kategorii B. Nie trzeba uczestniczyć w szkoleniu. Wystarczy badanie lekarskie, jedno zdjęcie i dowód osobisty żeby w starostwie zdobyć Profil Kandydata na Kierowcę (PKK). Następnie trzeba udać się do Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego (WORD) i zapisać się na egzamin.
WORD Warszawa zapisuje na egzamin „B kod 96” praktycznie od ręki. Przy ul. Odlewniczej można podejść do egzaminu nazajutrz. Odrobinę dłużej poczekamy w PORD w Gdańsku, tam najbliższy termin wyznaczono na 30 kwietnia. W MORD w Krakowie można spróbować zdać dzień wcześniej – 29 kwietnia.
Duży kaliber
Co jeśli DMC naszej przyczepy jest większa niż 750 kg, w związku z czym nie jest ona „przyczepą lekką”, a pojazd którym chcemy ją ciągnąć jest na tyle ciężki, że DMC zestawu przekracza 4250 kg? Teraz niezbędne jest prawo jazdy kategorii B+E.
Przykład: |
Jak zdobyć prawo jazdy kat. B+E?
Aby je zdobyć musimy spełnić warunki podobne, jak w przypadku starań o kategorię B z kodem 96. Z tą różnicą, że musimy ukończyć odpowiednie szkolenie teoretyczne i praktyczne oraz zdać egzamin wewnętrzny w Ośrodku Szkolenia Kierowców. Cena kursu na kategorię B+E osiąga poziom podobny lub nieco mniejszy od cen kursów na kategorię B i waha się między ok. 1000 a 1300 zł. Kurs składa się z 20-godzinnej części teoretycznej i 15 godzin praktyki.
Czas oczekiwania na egzamin na kategorię B+E jest podobny do czasu, jaki musi upłynąć do egzaminu na kategorię B z kodem 96 ponieważ w istocie jest to dokładnie taki sam egzamin, z wykorzystaniem tych samych pojazdów w WORD. W Warszawie można podejść do egzaminu jutro albo pojutrze, w Gdańsku i Krakowie nieco później. Według przekazanej nam dziś informacji, w tych miastach na egzamin na kategorię B+E trzeba poczekać nawet do 6 maja.
Podsumowując
Ważne, by dobrze sprawdzić DMC pojazdu i przyczepy. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy kategoria B z kodem 96. Dopuszczalna masa całkowita dużych rodzinnych samochodów rzadko znacznie przekracza 2 tony. Posiadając kat. B z kodem 96 możemy takim autem ciągnąć potężną przyczepę o ponad dwutonowej DMC i to bez udziału w szkoleniu, wystarczy zdany egzamin w WORD. Większe auta, cięższe przyczepy to już powód by zastanowić się nad kategorią B+E. Należy także pamiętać, że przyczepa nie może być cięższa od pojazdu ciągnącego. Maksymalna DMC zestawu dla kategorii B+E nie może więc przekraczać 7 ton (DMC pojazdu maks. 3,5 tony oraz DMC przyczepy również maks. 3,5 tony).