Zła odpowiedź na pytanie o przepisy nie może być podstawą do skierowania na ponowny egzamin. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach orzekł, policjanci nie mają prawa odpytywać kierujących ze znajomości przepisów.
O sprawie pisze Rzeczpospolita. Policja wystąpiła do starostwa o skierowanie mężczyzny na egzamin sprawdzający bo jak stwierdzono - są uzasadnione i poważne zastrzeżenia co do jego kwalifikacji. Wszystko miało się okazać podczas kontroli na drodze. Funkcjonariusze zatrzymali kierującego do kontroli, ponieważ jechał bez włączonych świateł dziennych. Kierowca tłumaczył, że nie wiedział, że samochód automatycznie nie włącza świateł, nie było to jego auto. W trakcie rozmowy policjanci zadali mężczyźnie kilka pytań z zakresu prawa o ruchu drogowym.
Ponieważ człowiek miał problemy z odpowiedzią, został skierowany przez starostę na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji. Nie pomogło odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które utrzymało decyzję starosty w mocy. Kierowca nie dał za wygraną i poskarżył się do sądu administracyjnego.
W sądzie zaś uznano, że owszem - funkcjonariusz po stwierdzeniu uzasadnionych i poważnych zastrzeżeń co do kwalifikacji kierującego pojazdem, może wystąpić o skierowanie takiej osoby na egzamin sprawdzający te kwalifikacje. W tym konkretnym przypadku sąd nie dopatrzył się jednak "poważnych zastrzeżeń" i orzekł, że nie mogło to skutkować skierowaniem kierującego na egzamin kontrolny. W treści nieprawomocnego orzeczenia sąd zaznaczył, że nie istnieją żadne powszechnie obowiązujące przepisy, które dawałyby policji prawo do "rozpytywania" kierujących ze znajomości przepisów ruchu drogowego.