- Niczego w życiu nie należy się bać, należy to tylko zrozumieć - Maria Skłodowska-Curie.
Dziewięć miesięcy temu zawiązała się inicjatywa powołania samorządu zawodowego instruktorów i egzaminatorów (pod roboczym skrótem SZIE). Przez wiele miesięcy grupa pasjonatów - w tym również i ja - jeździła po kraju rozmawiając z koleżankami i kolegami na temat wizji. Przez cały ten czas publico bono. Reakcje były różne, także obawy, bo przecież boimy się spraw, których nie znamy, to oczywiste. Ale przecież rozwój to ciągła zmiana, nawet jeśli nam się to podoba. Dziś dyskutujemy nad projektem ustawy.
Jestem i instruktorem, i przedsiębiorcą. Jako instruktor całym sercem jestem za samorządem. To ogromna szansa dla naszego środowiska. Możemy odbudować autorytet nauczyciela nauki jazdy, mamy szanse na godziwe warunki pracy i płacy. A nasi klienci będą mieli usługi szkoleniowe na najwyższym, europejskim poziomie. Jeden z kolegów w trakcie naszych spotkań mówił… ”Tworząc SZIE, nie możemy zapominać o kursantach…”. Słusznie, to przede wszystkim dla nich ta „rewolucja”. SZIE powinien być również rzecznikiem kandydatów na kierowców.
Jako przedsiębiorca stoję obok tej inicjatywy, ale jestem spokojna o przyszłość. Koniec walki cenowej! Bylejakości i cwaniactwu mówię NIE. O naszym zawodzie - trudnym i bardzo ważnym dla społeczeństwa - chcę mówić z dumą. Firma, którą prowadzę jest wielopokoleniowa. Pracują w niej trzy pokolenia Instruktorów-szkoleniowców. Wizjonerów, pasjonatów, ludzi kochających swoją pracę. Właśnie szczerość, autentyczność i uczciwość wobec siebie, kursantów i pracowników, powoduje szacunek i zaufanie. Podnosimy standardy naszej pracy, m.in. po to, aby klienci znowu zaczęli do nas mówić „panie instruktorze”.
Naszą misją jest szkolenie na najwyższym poziomie. Nie ma tu miejsca na skróty lub bylejakość. Wiem, mówię jak idealistka. Jestem nią i dobrze mi z tym. Koleżanki i Koledzy, czas na wnioski. Liczymy na współpracę i aktywność. Jeśli masz propozycję dotyczącą funkcjonowania przyszłego samorządu pisz do mnie, do nas, do Komitetu Redakcyjnego. „Przyszłość ma wiele nazw. Dla słabych oznacza nieuchronność, dla bojaźliwych nieznane, zaś dla odważnych oznacza szansę” (Victor Hugo). Dla nas szansą jest Samorząd Instruktorów i Egzaminatorów.
Życzę wszystkim odwagi. Serdecznie pozdrawiam.
Dagmara Romanowicz
Dagmara Romanowicz, członek Komitetu Redakcyjnego projektu ustawy powołania Samorządu Zawodowego Instruktorów i Egzaminatorów, członek Prezydium Polskiego Klastra Edukacyjnego (fot. ze zbiorów własnych Autorki)
Kontakt z członkami Komitetu Redakcyjnego [kliknięcie w nazwisko, przekieruje do programu pocztowego]:
2. Michał Bartczak, Poznań
3. Krzysztof Cuprjak, Chełmża
4. Piotr Drapa, Katowice
5. Jakub Dymowski, Warszawa
6. Monika Folwarczny, Jastrzębie Zdrój
7. Krzysztof Gietek, Pisz
8. Marek Górny, Kraków
9. Krzysztof Klejna, Gostynin
10. Eugeniusz Kubiś, Zielona Góra
11. Maciej Kulka, Lublin
12. Sara Kurlit, Kraków
13. Piotr Leńczowski, Kraków
14. Szczepan Łagoda, Białystok
15. Tomasz Matuszewski, Warszawa
16. Mariusz Markowski, Wejherowo
17. Sławomir Moszczyński, Łomianki
18. Wacław Ochota, Jarosław
19. Kazimierz Opoka, Nowy Sącz
20. Stanisław Paterek, Koźmin Wlkp.
21. Adam Próchnicki, Siedlce
22. Dagmara Romanowicz, Gdańsk
23. Jakub Szatkowski, Warszawa
24. Dariusz Szczepański, Szczecin
25. Mariusz Sztal, Warszawa
26. Zbigniew Uszczyński, Wałbrzych
27. Jerzy Wasilewski, Wołów
28. Piotr Wojciechowski, Gdańsk
29. Adam Żuchowicz, Świnoujście
30. Paweł Żuraw, Świdnica
Aby pobrać projekt ustawy, kliknij TUTAJ
Aby pobrać założenia Samorządu Zawodowego Instruktorów i Egzaminatorów, kliknij TUTAJ