Z oczywistych przyczyn, po oczywistej przerwie, odbyło się spotkanie Komitetu Redakcyjnego powołanego dla przygotowaniu projektu ustawy o Samorządzie Zawodowym Instruktorów i Egzaminatorów Nauki Jazdy. Mówiono o potrzebie refleksji, o przyszłości zawodu instruktora, egzaminatora, o ich randze. To pierwsze po okresie zawieszenia spotkanie podsumowano, iż warto i trzeba zintensyfikować prace nad dokumentem. Taka teza jest uprawniona w obliczu minionych dni, problemów pozostawionej samej sobie branży, ale także wobec wyzwań przyszłości.
Poniżej wypowiedź Bożenny Chlabicz, prezesa Fundacji Zapobieganie Wypadkom Drogowym – organizatora spotkania.
Redakcja
Ostatnie miesiące przyniosły wyjątkowe doświadczenia w wielu dziedzinach. Jednym z bardzo istotnych wniosków płynących z pandemii koronawirusa jest dość powszechne przekonanie, że środowisko związane ze szkoleniem i egzaminowaniem kandydatów na kierowców i kierowców zostało pozostawione bez odpowiedniego wsparcia, opieki i… reprezentacji.
O ile egzaminatorzy, jako pracownicy WORD-ów, otrzymali jasne wytyczne i decyzje co do swoich zawodowych zajęć, a raczej ich braku, o tyle w ośrodkach szkolenia zapanowały obawy i niemała dezorientacja. Czy wolno szkolić, jak powinny wyglądać zajęcia, jak interpretować obostrzenia przekazywane w kolejnych rządowych komunikatach, jak wreszcie ratować firmy w tych trudnych czasach.
Wiele osób zgłaszało postulaty dotyczące przyspieszenia prac nad projektem ustawy o samorządzie zawodowym instruktorów i egzaminatorów, nie kryjąc rozżalenia, może nawet pretensji, że wcześniej nie udało się ich sfinalizować i powołać samorządu. Opinia, że tylko silna organizacja, skupiająca wszystkich instruktorów i egzaminatorów mogłaby wystarczająco dobrze i skutecznie ich reprezentować, pojawiała się od chwili wystąpienia pandemii. Rzeczywiście, w tym czasie „słychać” było tylko przedstawicieli tych grup zawodowych, które potrafiły się zintegrować i porzucając niesnaski oraz mniej czy bardziej szkodliwe ambicje, potrafią walczyć o sprawy zasadnicze. O instruktorach nauki jazdy i egzaminatorach z pewnością nie da się tego powiedzieć.
Pamiętając o niechętnym stosunku części środowiska, ale też o ogromnych oczekiwaniach i potrzebach wszystkich, w ostatnim tygodniu Komitet Redakcyjny projektu ustawy kontynuował prace. Jego członkowie zadeklarowali jak najszybsze zakończenie dyskusji nad projektowanymi zapisami i przekazanie materiału do dalszego procedowania. Kolejne spotkanie – oczywiście, bezpieczne, w sieci - odbędzie się jeszcze w czerwcu. Wkrótce zostanie też opublikowany oficjalny Komunikat Komitetu.
Bożenna Chlabicz