WORDy zamknęły ubiegły rok na plusie. Łączny zysk Ośrodków wyniósł prawie 5,5 mln złotych brutto przy jednoczesnym spadku ilości egzaminów - tak wynika z dokumentów, do których dotarł L-instruktor.
W sierpniu informowaliśmy o kiepskiej sytuacji w kasach Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (czytaj TUTAJ, Finanse WORDów: 31 ośrodków na minusie, artykuł z dn. 5 sierpnia 2014). Tylko 10 WORDów odnotowało wtedy niewielkie zyski, pozostałe 39 traciło. Drugie półrocze ubiegłego roku okazało się być jednak łaskawsze. W kasach Ośrodków znów pojawiły się pieniądze. Teraz 31 z nich plusuje, a na minusie jest 18.
Powyższy cytat pochodzi z dokumentu przewodniego będącego opracowaniem powstałym w wyniku ankiety, przeprowadzonej przez WORDy wśród siebie samych. Dane przedstawiono z podziałem na województwa na poniższym wykresie.
Porównanie końcówek trzech ubiegłych lat pokazuje praktycznie jednolitą tendencję polegającą na stopniowo kurczącym się budżecie placówek egzaminujących. Poza WORDami z Wielkopolski i z województwa warmińsko-mazurskiego wszystkie Ośrodki zamknęły 2014 rok z mniejszą ilością gotówki niż w latach poprzednich.
Wszystko to przy malejącej ilości egzaminów.
W całym ubiegłym roku Ośrodki przeprowadziły łącznie 1,315 mln egzaminów praktycznych. To o jedną czwartą mniej w stosunku do roku 2013 i prawie o połowę mniej niż w 2012.
Niewielki, ale zauważalny wzrost przychodów WORDy odnotowały dzięki swojej działalności szkoleniowej. 2014 rok zakończył się pod tym względem w Ośrodkach lepiej o 6% niż poprzedni. Sprzedaż w tym zakresie zwiększyło 36 WORDów.
Zdawalność egzaminów na prawo jazdy
Interesującym porównaniem jest zestawienie wyników zdawalności teoretycznej i praktycznej części egzaminu na prawo jazdy. Rzut oka na poniższy wykres pozwala stwierdzić, że wskaźnik zdawalności "teorii" jest podobny w całym kraju. Ewentualne rozbieżności zamykają się w niecałych 5 pkt. procentowych.
Jednak gdy spojrzeć na wyniki praktycznych egzaminów, te różnice są już znacznie większe i sięgają w niektórych przypadkach niemal 20 pkt. procentowych. Powodem takiego stanu rzeczy może być większy poziom zróżnicowania warunków zdawania "praktyki". Teoretyczna część egzaminu jest w całym kraju identyczna. Praktyka to już różnorodność samochodów, infrastruktury itp.
Ważną wiadomością jest utrzymująca się poprawa wskaźnika zdawalności teorii. Instruktorzy najwyraźniej spisują się na medal, widać to dobrze na przykładzie porównania kolejnych kwartałów ubiegłego roku. Zdawalność "teorii" rosła przez cały ubiegły rok. Po pierwszym kwartale wyniosła 35,46%, po drugim 37,21%, po trzecim 38,19% by zakończyć rok na poziomie 39,23%.
Podczas gdy w 2014 roku średnia zdawalność egzaminów teoretycznych we wszystkich WORDach wyniosła 39,23%, to najlepiej przygotowane były osoby przystępujące do tych egzaminów w WORD Łódź, które mogą pochwalić się 44,5% zdawalnością - czytamy w dokumencie. Jeśli chodzi o "teorię" - najłatwiej było zdać egzamin na kat. „B” w WORD Ostrołęka, gdzie zdawalność wyniosła prawie 53%.