Co z przetargiem na wybór dostawcy docelowego systemu informatycznego? Czy baza pytań będzie udostępniona OSK? Kiedy nastąpi zmiana samochodów egzaminacyjnych? Między innymi te pytania znalazły się w kolejnej ankiecie rozesłanej do wszystkich WORDów. Jakie nadchodzą odpowiedzi?
Nadal poznajemy Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego. Rozesłaliśmy do wszystkich Ośrodków kolejną porcję pytań i dzielimy się odpowiedziami. Tym razem nasza ciekawość skupiła się na przetargu na wybór docelowego dostawcy systemu teleinformatycznego. Jedno pytanie dotyczyło też pojazdów do egzaminowania na kategorię "B". Pytań było pięć, oto ich treść:
1. Do kiedy obowiązuje aktualna umowa z dostawcą obecnego systemu teleinformatycznego dla WORD?
2. Kiedy zostanie ogłoszony przetarg dotyczący systemu teleinformatycznego i kiedy zostanie on rozstrzygnięty?
3. Jak będzie funkcjonował WORD po zakończeniu aktualnej umowy z dostawcą systemu teleinformatycznego?
4. Czy przewiduje się udostępnienie bazy pytań egzaminacyjnych Ośrodkom Szkolenia Kierowców w celu przygotowania egzaminów wewnętrznych?
5. Kiedy przewiduje się w WORD zmianę pojazdów egzaminacyjnych na kategorię B?
Zapytania w trybie dostępu do informacji publicznej złożyliśmy 2 lipca. Do chwili przygotowania tego tekstu otrzymaliśmy odpowiedzi od połowy ośrodków, odpisało nam 25 WORDów.
Kiedy kończą się umowy
Odpowiedzi na pierwsze pytanie pokazują jak zróżnicowane są terminy w jakich upływa umowa z aktualnym dostawcą systemu. Spośród Ośrodków, które udzieliły odpowiedzi najmniej czasu ma WORD w Wałbrzychu. Umowa z ITS/Sygnity kończy się 30 listopada bieżącego roku. Na największy komfort, o ile można tu mówić o komforcie, mogą sobie pozwolić Ośrodki, które niedawno zmieniły dostawcę. Wśród nich są WORDy w Koszalinie (umowa do 2 marca 2014), Chełmie (umowa do 8 marca 2014), Gorzowie Wielkopolskim (umowa do 19 marca 2014), Toruniu (umowa do 11 kwietnia 2014), Pile (umowa do maja 2014), Lublinie (umowa do 23 maja 2014), Elblągu (umowa do 31 maja 2014) i Olsztynie, który roczną umowę z PWPW podpisał w czerwcu. Najwięcej umów kończy się WORDom pod koniec grudnia i w styczniu.
Powyższe informacje niejako wymusiły treść pytania nr 2 - o ogłoszenie i rozstrzygnięcie przetargu na dostawę nowego systemu. Zdawać by się mogło, że w tym temacie prym wiedzie Mazowsze. Ośrodki z tego województwa wspólnie bowiem już ogłosiły przetarg i to już w zeszłym roku (wg informacji z WORD Warszawa ogłoszenie opublikowano 24 listopada 2012). Niektóre WORDy zaryzykowały dość dokładną ocenę terminów. Piotrków Trybunalski, Sieradz, Skierniewice, Włocławek przewidują ogłoszenie przetargu jeszcze w lipcu. Podobnie odpowiedział Lubelski WORD, dla którego postępowanie prowadzi MORD w Krakowie. Tam jednak powiedziano nam, że przetarg zostanie rozpisany w sierpniu i nie wiadomo kiedy będzie rozstrzygnięty. "W najbliższym czasie" to odpowiedź WORDu w Zamościu, a Chełm terminów każe szukać w przygotowywanej właśnie Specyfikacji Istotnych Warunków Zamówienia (SIWZ).
Piotrkowski WORD chce rozstrzygnąć przetarg już 30 dni od daty ogłoszenia. Sieradz, Opole i Toruń dają sobie na to czas najwyżej do końca roku. WORD w Skierniewicach nie podjął się próby przewidzenia terminu rozstrzygnięcia. WORD Słupsk stwierdził, że jeżeli nie ogłoszono przetargu to nie może być mowy o dacie jego rozstrzygnięcia. Rozpoczęcie procedury jest uzależnione od rozstrzygnięcia sporu dotyczącego dostępu do PKK i innych okoliczności oraz od ewentualnych działań resortu po wystąpieniu prezesa KSD WORD do Ministra. Podobnej odpowiedzi udzielił WORD Wrocław. Tamtejszy Ośrodek nie jest w stanie określić terminu wszczęcia kolejnego postępowania na dostawę systemu teleinformatycznego bo jest to uzależnione od wydania przez MTBiGM wytycznych dotyczących połączenia WORD z systemem teleinformatycznym starostw. W Gorzowie również nie są w stanie określić konkretnych terminów, bo nie wiadomo jeszcze jaką zastosują procedurę. Włocławek chciałby poznać docelowego dostawcę systemu najpóźniej w październiku.
Procedury przygotowawcze - jak to określono - trwają w Kaliszu. O czwartym kwartale obecnego roku jako terminie rozpoczęcia prac przetargowych mówią WORDy w Bydgoszczy, Lesznie i Koszalinie (wrzesień/październik). Elbląg myśli o przetargu na przełomie roku 2013 i 2014, a Olsztyn mówi o przyszłorocznej wiośnie.
Wszelkie przetargowe kroki od ruchów ministerstwa uzależnia WORD w Legnicy. Ośrodek w Pile zapewnia, że przetarg rozpisze i rozstrzygnie przed majem 2014, a Wałbrzych informuje o prowadzonych m.in. z PWPW negocjacjach.
A po umowie...
Znaczna większość Ośrodków odpowiada jednym głosem. Ośrodki będą działały zgodnie z prawem, z użyciem systemu od nowego dostawcy wybranego w drodze przetargu, z podpisaną nową umową. Zmian nie będzie, a jeśli nawet, to nie odczują tego zdający, a WORDy będą normalnie wypełniały swoje obowiązki. Przyszłość od rozstrzygnięcia przetargu uzależnia jedynie Leszno i Ciechanów. Legnica mówi wprost, że nie wie jak będzie funkcjonował ośrodek po zakończeniu obecnie obowiązującej umowy i dodaje, że wszystko zależy od resortu. Tylko warszawski WORD zauważył, że przedmiotem informacji publicznej mogą być dokumenty stwierdzające stan faktyczny a nie zamierzenia.
Czy OSK dostaną bazę pytań?
Tu zgodnie z przewidywaniami nie ma dobrych wiadomości. Większa część WORDów odpowiedziała "nie". Ośrodek w Wałbrzychu napisał wręcz, że nie ma do tego prawa. WORDy w Olsztynie, Pile, Gorzowie i Ciechanowie wskazują, że właścicielem pytań jest dostawca systemu informatycznego więc nie mogą ich udostępnić. Opole zauważa, że Ośrodki Szkolenia już mogą się zaopatrzyć na rynku w 10% bazy pytań. Podobnie mówi Sieradz: "nie decydujemy w tej sprawie, ale OSK mają już część pytań". Stanowcze "nie" mówi też Bydgoszcz, a Skierniewice nie podejmują się przewidywań w tej sprawie.
Udostępnienia pytań nie wyklucza jedynie WORD w Toruniu. Chełm już zwrócił się o to do PWPW. WORD w Krakowie mówi o poszerzeniu bazy o pytania dla OSK i chce, by było to warunkiem wynikającym z opisu przedmiotu zamówienia przetargowego.
Szerzej w tej sprawie głos zabiera Koszalin: "ZORD nie przewiduje udostępniania bazy pytań egzaminacyjnych (chyba, że przepisy prawa nam to nakażą). Udostępnienie bazy byłoby zaprzeczeniem ogólnej filozofii szkolenia i egzaminowania. Ustawodawca wyraźnie rozdzielił te zadania. Ideą zmian obowiązujących od 19 stycznia 2013 było wymuszenie uczenia się przepisów ruchu drogowego, a nie uczenie się testów na pamięć. Ponadto udostępnienie bazy byłoby pośrednio wejściem w proces szkolenia, czego WORDom robić nie wolno. Taka sytuacja ma miejsce nie tylko w procesie uzyskiwania uprawnień do kierowania. Czy minister edukacji udostępnia jakąkolwiek bazę przed maturą?". Wrocławski Ośrodek twierdzi, że gdyby intencją Ustawodawcy było udostępnienie pytań Ośrodkom Szkolenia to na pewno ująłby to w przepisach. Szczerze do tematu podszedł słupski WORD: "Do dziś dokładnie nie wiadomo kto jest właścicielem bazy pytań. Ministerstwo chyba zajmie w tej sprawie stanowisko po wystąpieniu prezesa KSD WORD". Kalisz chce, by baza była ogólnodostępna dopiero gdy ilość zawartych w niej pytań przekroczy 5 tysięcy.
A samochody?
Niektóre WORDy obserwują sytuację w branży szkolenia oceniając kondycję ekonomiczną OSK. Wprost mówią o tym Ośrodki w Słupsku i Wrocławiu. Słupsk planował wymianę z Fiatem na tegoroczny maj, ale daty przetargu jeszcze nie ma. Wrocław w tym roku samochodów na pewno nie zmieni, a decyzja w tej sprawie zapadnie najwcześniej pod koniec grudnia. Głosem powtarzającym się w odpowiedzi na pytanie o przewidywany termin wymiany aut egzaminacyjnych na kategorię "B" jest racjonalne uzależnienie decyzji od stopnia ich zużycia.
Wymiany samochodów w WORDach, które odpowiedziały na nasze pytania można się spodziewać najpóźniej w Sieradzu, gdzie ostatnia wymiana miała miejsce w kwietniu br. Następną przewiduje się tam za 5 lat więc dopiero w 2018 roku. O perspektywie 2-4 lat mówią:
Olsztyn (II półrocze 2014),
Piła, Warszawa i Włocławek (2015),
Bydgoszcz (nie wcześniej niż 2015),
Leszno i Kalisz (2015 lub 2016),
Chełm (rozpisanie przetargu: IV kwartał 2015),
Lublin (wymiana po 15 grudnia 2015),
Toruń (2016),
Gorzów (nie wcześniej niż 2016),
Elbląg (2016 lub 2017).
W Ciechanowie pozostały jeszcze 3 lata aktualnej umowy. W tym roku samochodów nie wymieni też WORD w Ostrołęce. W najbliższym czasie wymiany nie planuje też Ośrodek w Wałbrzychu. Piotrków używa stosunkowo nowych aut z lat 2012-2013 i również nie przewiduje zmian.
Najbliższa wymiana nastąpi w Legnicy. W sierpniu ośmioletnie Toyoty Yaris będą zastąpione tam nowymi wersjami tego modelu auta i będą jeździły do 2019 roku. Podobnej operacji dokonuje WORD Opole wymieniając Renault Clio III na Clio IV. Kolejna zmiana za 4 lata. Przetarg trwa w Koszalinie. Do końca obecnego roku postępowanie w tej sprawie chce przeprowadzić MORD w Krakowie. Nowe auta zobaczymy tam na początku 2014. Ciekawej odpowiedzi udzielił Ośrodek w Skierniewicach: "Nie można przewidzieć czy pojazdy będą zmienione, czy w dalszym ciągu wykorzystywane do egzaminowania będą pojazdy tej samej marki".
ZOBACZ SUPLEMENT do tego Raportu z dn. 2 sierpnia 2013
fot.: L-instruktor, Joseph Mischyshyn/Geograph project/Wikimedia