Wkrótce poznamy pytania egzaminacyjne. Z zaufanych źródeł w ITS wiemy, że powstają ekspertyzy prawne. Światło dzienne ma ujrzeć część bazy pytań Instytutu. Informację o zamiarze upublicznienia nie więcej niż 10% pytań potwierdził też rzecznik PWPW. Niewielki krok, ale w dobrym kierunku!
Wkrótce nadejdzie chwila oczekiwana przez znaczną część środowiska. Największy dostawca pytań egzaminacyjnych na prawo jazdy w kraju - Instytut Transportu Samochodowego - rozważa ujawnienie części przygotowanej przez siebie bazy. Takie informacje dotarły do nas ze źródeł w ITS. Trwają ekspertyzy prawne, których wyniki miałyby być podstawą do upublicznienia materiałów.
Podobną informację potwierdziliśmy w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Zastępca rzecznika PWPW Marcin Kaleta powiedział nam, że nie więcej niż 10% bazy liczącej aktualnie około 2000 pytań zostanie ujawnionych w ciągu dwóch, trzech tygodni. "Pytania zostaną udostępnione komercyjnemu podmiotowi na zasadzie licencji, najprawdopodobniej nie będzie publicznej oferty" - powiedział Kaleta.
Ujawnienie części baz z pytaniami to niewielki, ale ważny krok w dobrą stronę. Wielokrotnie publikowaliśmy na łamach L-instruktora argumenty na rzecz jawności pytań.
Testy na prawo jazdy to materiał urzędowy w rozumieniu art. 4 pkt 2 prawa autorskiego, i stąd niekorzystający z ochrony autorsko – prawnej (co mogłoby być przesłanką ograniczenia ich dostępności). Lata temu potwierdził to wyrokiem Sąd Najwyższy. Ponadto pytania są tzw. informacją publiczną. Stosowna ustawa daje obywatelom prawo do dostępu do informacji publicznej. Pytania przydałyby się w procesie szkolenia, nie po to, żeby je "zakuć", ale po to, by zrozumieć zasady ilustrowane tymi pytaniami. Egzamin nie ma służyć do tego, by zaskakiwać kandydata i stawiać go w trudnej sytuacji...
O jawności pytań egzaminacyjnych czytaj więcej:
Dlaczego pytania egzaminacyjne powinny nie powinny być tajne? (8 lutego 2013)
Przypomnijmy, analiza wyników zdawalności za pierwszy miesiąc funkcjonowania obydwu baz, jako trudniejszą wskazuje bazę dostarczaną przez PWPW. Średnia zdawalność egzaminu teoretycznego w WORDach obsługiwanych przez PWPW/HP wyniosła równo 14% (na samym Mazowszu: 15,47%). W identycznym okresie ośrodki egzaminujące na pytaniach dostarczonych przez konsorcjum ITS/Sygnity zanotowały w skali kraju średnią zdawalność na poziomie 21,33%.
O zdawalności czytaj więcej:
Zdawalność - najświeższe dane (25 lutego 2013)
Statystyki mazowieckich WORDów (1 marca 2013)