ITS oraz Stowarzyszenie "Spinka" organizują pierwszą w Polsce wystawę motoryzacyjną, prezentującą auta specjalnie dostosowane do potrzeb niepełnosprawnych kierowców i pasażerów. Wystawa trwa do 23 maja. Kto nie był, jeszcze zdąży. My już byliśmy, zapraszamy na relację
Od godziny 9:00 na terenie Instytutu Transportu Samochodowego w Warszawie, przy ul. Jagiellońskiej 80 można oglądać stoiska wielu firm zajmujących się wspieraniem osób niepełnosprawnych w temacie jazdy samochodem. Jednym z głównych celów wystawy "Motomobilność 2013" jest pokazanie, że motoryzacja nie jest zarezerwowana wyłącznie dla sprawnych. Niepełnosprawni mogą się przekonać, że tak ważna w dzisiejszych czasach niezależność płynąca z możliwości samodzielnego poruszania się autem nie jest dla nich niedostępna. To z kolei otwiera im drzwi do aktywności zawodowej i społecznej.
Rynek profesjonalnych usług motoryzacyjnych dla środowiska osób niepełnosprawnych nie jest może duży, ale dysponuje wielkimi, nieograniczonymi wręcz możliwościami. Na wystawie można przyjrzeć się rozwiązaniom pozwalającym na wygodne i samodzielne korzystanie z samochodu i dowiedzieć się w jaki sposób można takie auto sfinansować. Tu na pomoc przychodzi Stowarzyszenie Pomocy Kierowcom Niepełnosprawnym "Spinka", które może dopłacić nawet połowę ceny auta! Reszty można poszukać w instytucjach państwowych.
Wśród wielu samochodów różnych marek uwagę przyciąga duże kombi z bagażnikiem dachowym. Samochód jest wyposażony w urządzenie, które za naciśnięciem guzika automatycznie wyciąga z tego bagażnika wózek i stawia go obok auta. Możliwości adaptacji samochodu pod indywidualne potrzeby kierowcy z dysfunkcjami narządów ruchu są tak dalece zaawansowane, że mogą wzbudzić zdziwienie i podziw. Wśród nich specjalne, bezprzewodowe piloty, które można zamontować w dowolnym miejscu na kole kierownicy i sterować wszystkimi potrzebnymi urządzeniami (kierunkowskazy, wycieraczki, klakson, spryskiwacze szyb itp...). Różnorodne manetki gazu, hamulca, bardzo precyzyjnie dopasowane do konkretnych potrzeb właściciela zamontowano także na specjalnych autach przeznaczonych do nauki jazdy.
Na wystawie prezentowane są także urządzenia i systemy do diagnostyki i badania osób niepełnosprawnych w kontekście zdolności do kierowania samochodem. Każde rozwiązanie musi być ergonomiczne i zapewniać komfort obsługi auta, ale najważniejsze jest bezpieczeństwo kierującego i pasażerów.
Wydarzeniem towarzyszącym wystawie jest promocja pierwszego w Polsce wydawnictwa poświęconego tej tematyce "Poradnika niepełnosprawnego kierowcy i pasażera". Książka pod redakcją Krzysztofa Marciniaka radzi jak uczyć i nauczyć się jeździć samochodem, jak podróżować, jak dokonać wyboru właściwego samochodu i jak go sfinansować. Honorowym patronatem imprezę objęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz poseł Michał Szczerba z Parlamentarnego Zespołu ds. Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
Chętni na zwiedzenie wystawy mają czas do 23 maja, do godziny 16:00. Warto do zarezerwowanego na tę wizytę czasu dorzucić jeszcze kwadrans albo dwa. Sympatia organizatorów, wsparcie jakiego udzielają i wiedza, którą chętnie się dzielą nie pozwala szybko opuścić terenu Instytutu. Wstęp jest oczywiście wolny. Zapraszamy! (JSz)
fot.: L-instruktor.pl