Wiele osób planuje na wakacje podróż z przyczepą kempingową. Niektórzy chcą sami dostarczać materiały na budowę swojego domu albo wozić zwierzęta. Czy prawo jazdy kategorii B wystarcza, aby ciągnąć za samochodem przyczepę i jaką? Jan Szumiał podejmuje próbę wyjaśnienia tej sprawy.
Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami Art. 6. 1. Prawo jazdy stwierdza posiadanie uprawnienia do kierowania: (...) 6) kategorii B: a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla, b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. A, oraz z przyczepy lekkiej, c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. A, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2; (...) 12) kategorii B+E- pojazdem określonym odpowiednio w prawie jazdy kategorii B łącznie z przyczepą, przy czym dopuszczalna masa całkowita ciągniętej przyczepy nie może przekraczać 3,5 t; 2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust.1 pkt 6 lit. c, którego dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.” |
Dla przypomnienia, ten wpis (ramka obok) do prawa jazdy to właśnie kod 96. Przyczepa lekka - przyczepa, której dopuszczalna masa całkowita nie przekracza 750 kg. Dopuszczalna masa całkowita (dmc) - największa określona właściwymi warunkami technicznymi masa pojazdu obciążonego osobami ładunkiem, dopuszczalnego do poruszania się po drodze.
Zbliża się okres wyjazdów wakacyjnych. Wiele osób preferuje wypoczynek niezależny od narzucanych przez ośrodki wypoczynkowe uwarunkowań, planuje podróż z przyczepą kempingową, łodzią. Wreszcie część odpoczynku spędzamy na działce, gdzie przeprowadzamy remonty i niezbędny jest dowóz materiałów budowanych lub ogrodniczych. Kierowcy często mają dylemat, czy prawo jazdy kategorii B wystarcza, aby ciągnąć za samochodem przyczepę i jaką.
Dobrze jest - zanim policjant zatrzyma nas do kontroli drogowej, a to może okazać się kosztowne - wcześniej upewnić się w sprawie uprawnień wynikających z posiadanego prawa jazdy. Ustawą o kierujących pojazdami wprowadzono nową podgrupę - prawo jazdy kategorii B z kodem 96. Jednak przepis nie dla wszystkich jest zrozumiały. Poniżej próba wyjaśnienia odnośnego fragmentu ustawy.
Posiadając prawo jazdy kategorii B (bez żadnego kodu) możemy kierować pojazdem samochodowym o dmc. do 3500 kg i ciągnąć przyczepę lekką - wtedy łączna masa. może wynosić maksymalnie 4250 kg. Uprawnienie kat. B dotyczy także jazdy pojazdem samochodowym z przyczepą inną niż lekka, warunek - łączna masa całkowita nie może przekraczać 3500 kg. Właśnie, aby kierować pojazdem samochodowym z przyczepą inną niż lekka, jeżeli łączna dmc. zespołu pojazdów przekracza 3500 kg, a nie przekracza 4250 kg musimy posiadać prawo jazdy kategorii B z kodem 96.
Prawo jazdy kategorii B z kodem 96 uzyskuje osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego potwierdzoną wpisem do prawa jazdy. Prawo jazdy kategorii B+E zezwala na kierowanie pojazdem o dmc. 3500 kg. i ciągnięcie przyczepy o dmc. 3500 kg. Pamiętać należy o tym, że nie wolno ciągnąć przyczepy cięższej niż wpisana w homologację pojazdu i haka holowniczego. Z nowo zamontowanym hakiem należy udać się do stacji diagnostycznej, gdzie uzyskamy poświadczenie spełnienia warunków technicznych. Następnie udajemy się do urzędu, w celu dokonania wpisu w dowodzie rejestracyjnym o przystosowaniu pojazdu do ciągnięcia przyczepy.
Teraz możemy wyruszyć spokojnie w podróż. Prawda jakie to proste?
Jan Szumiał
przewodniczący Komisji Rewizyjnej
Stowarzyszenia Ośrodków Szkolenia Kierowców Warszawa,
właściciel oraz instruktor nauki jazdy
"Praska Autoszkoła" w Warszawie
fot.: Stefan Wiese (Wikimedia Commons), PD@N 459-7jm