W Białymstoku 17 maja br. odbyły się „Otwarte Mistrzostwa Instruktorów Podlasie 2019”, zorganizowane przez Społeczne Stowarzyszenie Szkolenia Kierowców w Białymstoku. Współorganizatorami były: Urząd Marszałkowski w Białymstoku oraz Wojewódzkie Ośrodki Ruchu Drogowego z Białegostoku oraz Łomży. Sponsorem strategicznym firma „AC”, jednym ze sponsorów było wydawnictwo Grupa IMAGE z Warszawy. Po raz kolejny instruktorzy walczyli o tytuł „INSTRUKTOR PODLASIA” oraz Puchar Prezydenta Miasta - Tadeusza Truskolaskiego - patronującego wydarzeniu. Tym razem było nieco inaczej. Obok walki o puchar Instruktora Podlasia 2019, zorganizowano seminarium, w trakcie którego mówiono o niezwykle ważnych problemach środowiska. Dokonano diagnozy, która z całą pewnością pozwoli na podniesienie jakości pracy z kandydatami na kierowców, przyszłymi bezpiecznymi i odpowiedzialnymi uczestnikami ruchu drogowego.
Na profesjonalnym torze wyścigowym „Wschodzący Białystok”, zwodnicy odbywali testy zręcznościowe. Do udziału zaproszono instruktorów z tutejszego regionu, ale także szkoleniowców z całej Polski. W ramach Konkursu rozegrano dyscypliny: K – 1 Test (zasady ruchu drogowego); K – 2 Próba Stewarda (przejazd z piłeczką w talerzu na masce samochodu); K – 3 Próba szybkości (przejazd torem samochodowym na czas) oraz K – 4 Pierwsza pomoc. W trakcie rywalizacji przeprowadzano także bezpieczne treningi motocyklowe i samochodowe. Startowało 18 zawodników (w tym 5 instruktorek), zwycięzca i wicemistrz otrzymali nominacje do udziału w ogólnopolskim finale Konkursu „INSTRUKTOR ROKU”, który odbędzie się w Katowicach (7.6.). Zawody wygrali:
I miejsce – Zbigniew Hyży (Bełchatów)
II miejsce – Tomasz Zimnoch (Białystok)
III miejsce – Mariusz Pierzynka (Wałbrzych)
Wydarzenie to wyróżniło się także faktem, iż w jego programie przewidziano seminarium. Niezwykle interesującą analizę pt.: „Etapy zdybywania umiejętności prowadzenia pojazdu - diagnoza przyczyn niepowodzeń egzaminacyjnych”, zaprezentował Mariusz Sztal, ekspert z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego, były instruktor nauki jazdy oraz egzaminator. Nawiązując do przeprowadzonego konkursu autor prezentacji postawił tak ważne pytania: Kto to jest dobry instruktor? Kto to jest dobry egzaminator? Jakie cechy powinien mieć dobry instruktor oraz dobry egzaminator wg pracodawcy, wg kandydata na kierowcę, ale też wg samych instruktorów/egzaminatorów? Ekspert dokonał merytorycznej analizy kolejnych etapów nabywania umiejętności, ze szczególnym naciskiem na naukę jazdy. M. Sztal przeprowadził studium przypadku a stosując metodę mnemotechniki dokonał kategoryzacji najistotniejszych elementów zagadnienia, czyli uporządkował i pogrupował je według przyjętych zasad np. podobieństwa. Wyjątkowo przejrzyście zobrazowane zostało, czym będzie skutkować nieosiągnięcie szczegółowego etapu i przejście do kolejnego.
Zwieńczeniem wywodu było docelowe omówienie przyczyn wyników niepowodzeń podczas egzaminów państwowych w WORD w Białymstoku. W oparciu o rzeczywiste dane pozyskane z WORD Białystok, ekspert - omawiając poszczególne przyczyny i ich procentowy udział - wskazał na konkrety: na ilość niepowodzeń z placu manewrowego oraz znikomą ilość „dwukrotnie nieprawidłowo wykonanego zadania egzaminacyjnego” - co w praktyce oznacza, że lwia część egzaminów zakończonych wynikiem „N” jest przerywana w związku z rażącym naruszenie zasad ruchu skutkujące przerwaniem egzaminu. Poniżej niezwykle interesująca procentowa diagnoza przyczyn niepowodzeń egzaminacyjnych w WORD Białystok za lata 2017-2019.
(grafika: Mariusz Sztal. „Etapy zdobywania umiejętności prowadzenia pojazdu – diagnoza przyczyn niepowodzeń egzaminacyjnych”. Źródło: Zestawienie WORD Białystok 17.5.2019)
Analiza miała być bodźcem do skłonienia słuchaczy do ich własnej refleksji i przewartościowania sposobu myślenia o szkoleniu i egzaminowaniu kandydatów na kierowców. Cel został zrealizowany, była inspiracją do zrozumieniu tego procesu jako jednolitego systemu: szkolenia (zdobywanie wiedzy i umiejętności, szlifowanie ich podczas ćwiczeń praktycznych na placu manewrowym i w ruchu drogowym) z finałem podczas egzaminu. Wywiązała się ciekawa dyskusja. Obroniona została teza, iż oczekiwania obu ogniw branży - instruktorów i egzaminatorów - nie są różne. Uczestnicy Konkursu INSTRUKTOR PODLASIA ROKU 2019 rozstali się bogatsi o zdobyte tytuły, puchary, nagrody, ale też o wiedzę, która pozwoli im być lepszymi szkoleniowcami. (jm)