Przygotowanie kursantów do nowego egzaminu na prawo jazdy musi obejmować więcej, niż tylko przekazanie wiedzy o przepisach i umiejętności prowadzenia pojazdu. Dobry kierowca powinien mieć odpowiedni refleks, dobrze przewidywać zdarzenia drogowe, koncentrować się na jeździe i panować nad stresem. To na instruktorach nauki jazdy spoczywa w dużym stopniu odpowiedzialność za wzmocnienie u kursantów tych zdolności. W tym celu można skorzystać z pomocy profesjonalnych programów komputerowych, które ułatwiają trening umysłu.
Ostatnie zmiany w zasadach egzaminowania na prawo jazdy uniemożliwiły zdanie części teoretycznej poprzez wykucie na pamięć testów z odpowiedziami. Baza pytań nie jest już jawna, jest ich więcej, czas na odpowiedź jest ograniczony, a raz udzielonej odpowiedzi nie można zmienić. Materiał video poprzedzający pytania jest dostępny tylko raz i nie można go przeanalizować ponownie. Nowy egzamin, poza wiedzą o przepisach, wymaga wytrenowania określonych zdolności umysłowych i świetnego radzenia sobie ze stresem. Przed instruktorami stanęło ważne zadanie: jak najlepiej przygotować kursantów do zdawania na nowych zasadach?
Koncentracja i pamięć – niezbędne u kierowcy
Niemal każdy instruktor miał pod opieką kursanta, który dobrze prowadził pojazd, ale zbytnio się rozpraszał. Spojrzał w prawo, ale po chwili już nie pamiętał czy nadjeżdżały stamtąd jakieś auta. Nie zwolnił przed pasami, bo zagapił się na znaki drogowe. Taki kursant ma słabą koncentrację i pamięć, będzie mu też trudno zdać nowy egzamin teoretyczny. Mając niewiele czasu na odpowiedź i zapoznając się z materiałami video jednokrotnie, trzeba być bardzo skupionym, by udzielić prawidłowej odpowiedzi. Można zdającemu pomóc przygotować się na taką okoliczność.
Dobrze zacząć od poinformowania go o problemie, powinien wiedzieć nad czym musi popracować i jak koncentracja wpływa na jego wyniki. Lekcje jazdy są jednak krótkie i nie można poświecić ich na rozbudowany trening umysłowy, takiemu kursantowi można więc zalecić trening komputerowy w domu. Jeśli będzie regularnie wykonywał ćwiczenia pamięciowe i trenował koncentrację, jeszcze przed przystąpieniem do egzaminu znacznie poprawi swoją formę w tym zakresie. Będzie mu dużo łatwiej zdać i - co najważniejsze - będzie lepszym kierowcą.
Podzielność uwagi ratuje życie
Początkujący kierowcy często dobrze radzą sobie z pokonywaniem łatwych skrzyżowań, a zupełnie panikują na tych skomplikowanych, gdzie muszą jednocześnie analizować i przewidywać zachowanie wielu uczestników ruchu. W takich chwilach koncentracja nie wystarczy, kluczowa jest dobra orientacja w przestrzeni i duża podzielność uwagi. Opowiadając o przyczynach tragicznych wypadków, wielu kierujących przyznaje ze wstydem „nie zauważyłem, zbyt wiele się działo, pojawił się znikąd”. Gdyby umieli lepiej obserwować wiele pojazdów na raz, pewnie udałoby im się w porę uniknąć zagrożenia. Takich samych zdolności wymaga nowy test: w krótkim czasie trzeba uważnie zapoznać się ze złożoną sytuacją drogową i odpowiedzieć prawidłowo na pytanie. Kto ma słabą podzielność uwagi, będzie miał z tym kłopot. W części praktycznej nieodzowna będzie rozwinięta orientacja przestrzenna, bez której kursant nie wykona dobrze trudnych manewrów. Umysł można trenować, nie rodzimy się z raz na zawsze określonym i niezmiennym poziomem zdolności. Zarówno sportowe gry przestrzenne, jak i trening komputerowy mogą bardzo je poprawić. Przed egzaminem warto poświecić kilkanaście minut dziennie na ćwiczenia podzielności uwagi i orientacji przestrzennej, dostępne również w formie gier online.
Stres silniejszy niż talent
Stres może obniżyć sprawność fizyczną zdającego i nie pozwoli mu dobrze wypocząć przed egzaminem. Obniży też znacznie jego koncentrację, pamięć oraz podzielność uwagi i może się okazać, że świetny kierowca nie zda egzaminu z powodu... tremy. Co ciekawe, ci zdający, którzy są lepiej przygotowani pod względem umysłowym, mniej się stresują i zwiększają przez to swoje szanse. Nowe testy egzaminacyjne są bardzo stresogenne: kursant nie zna pytań, czasu na odpowiedź jest niewiele i ma tylko jedną szansę – odpowiedzi nie może poprawiać. Aby móc wykorzystać w pełni swoje umiejętności, musi być spokojny i pewny siebie. Tę pewność można w nim budować w toku nauki, ale także nakłaniając go do dodatkowego rozwoju zdolności umysłowych. Umożliwi mu to uodpornienie się na stres towarzyszący egzaminowi i osiągniecie lepszych wyników.
Trening komputerowy dla kursantów
Do sprawdzenia, trenowania i rozwoju zdolności umysłowych zaprojektowano specjalne gry komputerowe na portalu szarakomorka.pl. Zostały one stworzone w oparciu o wyniki badań naukowych z zakresu neurologii i psychologii, przeznaczone są do trenowania pamięci, koncentracji, podzielności uwagi, orientacji przestrzennej, refleksu i myślenia logicznego. Można zaproponować kursantom tę formę treningu jako solidne wsparcie dla nauki jazdy i szansę uniknięcia niepotrzebnego stresu w czasie egzaminu.
fot.: szarakomorka.pl