Pytania egzaminacyjne nie są utajnione? Jest odpowiedź na interpelację posła Romana Kaczora ws. niejasności związanych z nowym egzaminem teoretycznym. Jako pierwsi publikujemy treść dokumentu podpisanego przez Macieja Jankowskiego, podsekretarza stanu w MTBiGM.
pobierz dokument TUTAJ
Dzięki uprzejmości pana posła Romana Kaczora - pierwsi publikujemy tekst odpowiedzi resortu na interpelację nr 17304 (patrz artykuł "Czy resort planuje działania w kierunku ułatwienia egzaminu teoretycznego?"). Interpelacja dotyczyła niejasności powstałych przy wprowadzeniu nowych przepisów części teoretycznej na egzamin prawa jazdy. Odpowiedzi na pismo z 7 kwietnia udzielił Maciej Jankowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej.
Po pierwsze pismo wskazuje, że za organizację egzaminu na prawo jazdy (w tym także jego teoretycznej części) odpowiedzialny jest wojewódzki ośrodek ruchu drogowego (art. 56 ustawy o kierujących pojazdami). Dla właściwej realizacji tego zadania ośrodek musi być wyposażony w system teleinformatyczny. Natomiast wykorzystywane podczas egzaminu pytania „nie są ujęte w katalogu pytań, i nie są «utajnione» lecz są generowane generowane jedynie w systemie teleinformatycznym wykorzystywanym przez wojewódzki ośrodek ruchu drogowego i wyłącznie na potrzeby egzaminu państwowego”.
Dalej w wyjaśnieniu resortu czytamy: „WORD zamawiając system teleinformatyczny dokonał także zamówienia odpowiadających przepisom scenariuszy, opisów i wizualizacji stanowiących podstawę do generowania pytań egzaminacyjnych w tym systemie i odpowiada bezpośrednio za sprawdzenie, czy są one prawidłowe i czy mogą być zastosowane na egzaminie państwowym. Zgodnie z wiedzą posiadaną przez resort dla sprawdzenia poprawności przygotowanych i umieszczonych w systemach teleinformatycznych WORD, zestawów informacji służących do generowania pytań egzaminacyjnych powołane były zespoły eksperckie, które sprawdziły czy są one właściwie przygotowane”.
Równie interesująca jest konkluzja pisma: „Jednocześnie pragnę wskazać, że Ministerstwo Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej podjęło działania zmierzające do wypracowania mechanizmu formalnego lub prawnego nadzoru nad treściami wchodzącymi w skład pytań egzaminacyjnych stosowanych na egzaminie państwowym na prawo jazdy”. (jm)