Od 1 stycznia zajęcia teoretyczne w OSK przestały być obowiązkowe. Nie dotyczy to zajęć z zakresu pierwszej pomocy, w których muszą uczestniczyć wszyscy kursanci - nawet ci samodzielnie przygotowujący się do egzaminu teoretycznego na prawo jazdy.
Od początku tego roku kandydaci na kierowcę nie muszą uczestniczyć w zajęciach części teoretycznej w kursach prawa jazdy. Po otrzymaniu profilu kandydata na kierowcę „PKK” w urzędzie zgodnym z miejscem zamieszkania, mogą w WORDzie zdać egzamin teoretyczny. Uzyskawszy wynik pozytywny z egzaminu teoretycznego odbywają szkolenie praktyczne w Ośrodku Szkolenia Kierowców i po zdaniu wewnętrznego egzaminu praktycznego ponownie udają się do WORDu, gdzie poddają się państwowemu egzaminowi praktycznemu na prawo jazdy.
Można odnieść wrażenie, że wraz z brakiem konieczności odbywania zajęć teoretycznych ustała również konieczność odbywania bardzo ważnych zajęć z pierwszej pomocy. Czy rzeczywiście tak jest?
Zgodnie z przepisem Art. 23 ust. 2 Ustawy o Kierujących Pojazdami, kurs dla kandydatów na kierowców obejmuje:
1) część teoretyczną przeprowadzaną w formie wykładów i ćwiczeń w zakresie:
a) podstaw kierowania pojazdem i uczestnictwa w ruchu drogowym,
b) obowiązków i praw kierującego pojazdem;
2) część praktyczną w zakresie kierowania pojazdem, zwaną dalej "nauką jazdy", przeprowadzaną:
a) na placu manewrowym,
b) w ruchu miejskim oraz
c) w ruchu poza obszarem zabudowanym;
3) naukę udzielania pierwszej pomocy przeprowadzaną w formie wykładów i zajęć praktycznych;
4) kontrolne sprawdzenie poziomu osiągniętej wiedzy i umiejętności, zwane dalej "egzaminem wewnętrznym".
Zgodnie z przepisem Art. 23 a UoKP, osoba ubiegająca się o uzyskanie uprawnienia do kierowania motorowerem, pojazdem silnikowym lub tramwajem, która uzyskała pozytywny wynik z części teoretycznej egzaminu państwowego jest zwolniona z odbywania zajęć, o których mowa odpowiednio w Art. 23 ust. 2 pkt 1. Oznacza to, że pomimo zdania części teoretycznej egzaminu państwowego kandydat na kierowcę musi odbyć zarówno naukę udzielania pierwszej pomocy jak i część praktyczną szkolenia, a także wziąć udział w części praktycznej egzaminu wewnętrznego.
Pierwsza pomoc zgodnie z rozporządzeniem jest prowadzona w ramach 4 godzin zajęć wyodrębnionych z teorii, a więc zajęcia z pierwszej pomocy muszą się odbyć przed jazdami.
Kierownik Ośrodka Szkolenia Kierowców, identycznie jak w przypadku pełnego szkolenia (teoretyczne i praktyczne), jest zobowiązany w pierwszy roboczy dzień po rozpoczęciu szkolenia teoretycznego z zakresu pierwszej pomocy zgłosić do Urzędu informację o dacie, miejscu i ilości osób uczestniczących w kursie.