Co z kandydatem, który teorię zaliczył w innej szkole, a w innej chce się nauczyć praktyki? Jak poprawnie wypełnić dokumenty? W związku z coraz częściej pojawiającymi się pytaniami opisujemy sposób prawidłowego postępowania w takim przypadku.
Szanowna Redakcjo,
Coraz częściej spotykamy się z sytuacją kiedy kursant przychodzi z innego OSK z ukończoną częścią teoretyczną kursu. Mamy wątpliwości jak w takiej sytuacji prowadzić jego dokumentację. Pytałem kolegów i część zmienia w programach do prowadzenia OSK typ szkolenia na "uzupełniające" i czas trwania kursu teoretycznego na 0 godzin. Wydaje mi się, że takie postępowanie jest niewłaściwe gdyż kursant odbył przecież wymagane szkolenie w pełnej długości.
Będę wdzięczny za pomoc.
Karol W.
Zawarta w powyższym pytaniu wątpliwość ma uzasadnienie. Szkolenie uzupełniające zarezerwowane jest dla kursantów, którzy ukończyli już cały przewidziany przepisami kurs lecz mimo to nie czują się na siłach by zdawać egzamin państwowy.
Wyobraźmy sobie taką sytuację. Kursant Piotr ukończył teoretyczną część szkolenia. Może już rozpocząć jazdy elką. Nie chce tego jednak robić w tej samej szkole. Zabiera więc swoje dokumenty, a jego PKK trafia z powrotem do starostwa. Piotr otrzymuje więc ze swojej szkoły Kartę Przeprowadzonych Zajęć, z którą udaje się do nowego OSK. Ten pobiera jego PKK, zakłada nową Kartę Przeprowadzonych Zajęć i prowadzi szkolenie z zakresu praktyki.
Kursant Piotr w nowym OSK przechodzi więc tak naprawdę szkolenie podstawowe. Nie ukończył szkolenia odchodząc ze szkoły, w której nauczył się teorii tylko przerwał je aby kontynuować w nowym OSK.
W oprogramowaniu wspomagającym prowadzenie szkoły (np. Easy OSK) należy więc wpisać ilość zaliczonych godzin części teoretycznej szkolenia zgodnie z treścią Karty Przeprowadzonych Zajęć przyniesionej z innej szkoły, a jako instruktora prowadzącego wpisać siebie (ewentualnie pracownika nadzorującego szkolenie).
aktualizacja:
do poprzedniej wersji artykułu wkradł się błąd. dziękujemy za sygnały!